نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  
 

 

 
 

محمد طلعت پاشا

 

 

 محمد طلعت پاشا

 متولد 1874 ، مرگ 15 مارس 1921

 او در سال 1874 در شهر قيرچالی در استان ادرنه تركيه متولد شد (تاريخ دقيق تولد او مشخص نيست). پدرش از مستخدمين جزء در امپراطوری عثمانی بود. پدر او مردی از اهالی يك منطقه كوهستانی در بلغارستان و فردی سيه چرده و با قدرت بدنی بالا بود. طلعت پاشا در جوانی فردی لاف زن و چاخان بود و به دليل درگيری با معلم مدرسه موفق به اتمام تحصيلات خود نشد. او كه فاقد مدرك تحصیلی بود در اداره تلگراف به عنوان كارمند مشغول به خدمت شد و به دليل پائين بودن دستمزد دريافتی به صورت پاره وقت در يك مدرسه مختص به يهوديان در ادرنه به عنوان معلم زبان ترکی به كار پرداخت. در سن 21 سالگی او عاشق دختر صاحبكار يهودی خود شد و برای دو تن از دوستانش تلگرافی فرستاد و در آن نوشت: اوضاع به زودی بهتر خواهد شد و من مردی ثروتمند خواهم گرديد.

 او متهم به توطئه در اداره پست گرديد و دستگير شد. وی ادعا نمود كه اين تلگراف در پاسخ به دوست دختر يهودی كه تصميم به ازدواج با او داشت فرستاده شده است. دختر يهودی برای دفاع از او در دادگاه شهادت داد اما او به 2 سال زندان محكوم گرديد. اگر چه او معذرت خواهی نمود اما به 2 سال تبعيد به سالونيكا در يونان محكوم شد. طلعت پاشا در سالونيكا به عنوان كارمند اداره پست بين سالهای 1898 الی 1908 به خدمت پرداخت. پس از ده سال او رئيس اداره پست سالونيكا گرديد. در سال 1908 او عضو كميته اتحاد و ترقی گرديد كه مركز گروه توطئه گر تركهای جوان بود.

 پس از انقلابِ نهضت تركهای جوان در سال 1908 او به عنوان نماينده شهر ادرنه در پارلمان تركيه انتخاب شد و در سال 1909 به عنوان وزير كشور منصوب شد. سپس در سال 1914 وزير پست گرديد. پس از ترور محمود شوكت پاشا نخست وزير تركيه در 11 ژوئن 1913، طلعت پاشا در جولای 1913 مجددا به وزارت كشور منصوب شد. او به همراه جمال پاشا و انور پاشا سه نفری بودند كه به سه پاشای عثمانی معروف شده بودند و نيز آنان بودند كه عثمانی را به طرفداری از آلمان در جنگ جهانی اول گرفتار نمودند.

 در 24 آوريل او فرمانی را صادر نمود كه به موجب آن تمام مدارس و نهادهای سياسی و اجتماعی ارامنه در عثمانی تعطيل ميگرديد. طی روزهای 24 و 25 آوريل از 270 ارمنی صاحب نفوذ در تشكيلات ارامنه 235 نفر دستگير شدند. او علت اين امر را كنترل خارجيها بر اين ارگانها ميدانست و ارامنه را كه دارای دين مسیحی بودند متحد و جاسوس روسيه كه در اين زمان با عثمانی در حال جنگ بود اعلام كرد. در 27 ماه می 1915 او قانون تهجير (TEHCIR LOW) را منتشر و ابلاغ نمود كه به موجب آن ارامنه تجديد سكونت داده شده و ميبايست به سوريه كوچانده ميشدند. اين قانون به شکلی خشن و بسيار پانيك اجرا شد و حاصل آن آوارگی و مرگ سازماندهی شده جمعی از ارامنه بود كه حتی آمار صحیحی از آن در دست نميباشد. ارامنه تعداد كشته شدگان را 1.500.000 نفر و دايره المعارف بريتانيكا تعداد كشته شدگان را 600 هزار نفر اعلام ميكنند. طلعت پاشا در جائی نوشته است: من تصميم دارم ظرف مدت سه ماه مشكل ارامنه را برای هميشه حل كنم. كاری كه سلطان عبد الحميد دوم طی سه سال انجام داد.

 

فرمان تهجیر صادره توسط طلعت پاشا وزیر کشور. طلعت پاشا براساس این فرمان دستور کوچ اجباری ارامنه از آناطولی به سوریه و عراق را صادر کرد

 

 

سه تصویر متفاوت از کوچ اجباری و کشتار ارامنه در سال 1915 . ارامنه طلعت پاشا را مسبب اصلی جنوساید (نسل کشی ارامنه) میدانستند

 

 در سال 1917 طلعت پاشا نخست وزير شد اما نتوانست مانع سقوط امپراطوری عثمانی شود. طی مدت يك سال بغداد و اورشليم بدست نيروهای انگلیسی افتاد و انگلستان موفق شد 2 ارتش عثمانی را در اکتبر 1918 شكست دهد. اين عوامل منجر به سقوط او از نخست وزيری عثمانی در اکتبر 1918 شد. طلعت پاشا در 3 نوامبر 1918 و فقط يك هفته قبل از اينكه عثمانی قرار داد ترك مخاصمه را بپذيرد در بندر استانبول سوار بر يك زير دريائی آلمانی، عثمانی را به مقصد برلين ترك كرد. در سال 1921 طلعت پاشا با يك مامور مخفی انگلستان به نام آئوبری نايجل هنری مولينيوكس هربرت ديدار نمود. اين ملاقات 9 روز قبل از كشته شدن وی صورت گرفت. آنها سه روز با يكديگر در يك پارك كوچك در یکی از شهرهای آلمان ديدار نمودند و در اين ديدار طلعت پاشا سياستهای عثمانی طی 10 سال گذشته را تشريح نمود. اين ديدار اطلاعاتی را كه قبلا توسط سرويس مخفی انگلستان بدست آمده بود تائيد ميكرد.

 براساس اين اطلاعات انور پاشا در جستجوی پشتيبانی كشورهای اسلامی برای ايجاد يك نهضت مقاومت برضد متفقين به منظور ايجاد يك صلح با شرايط عادلانه تر بود. او در انديشه بازگشت به آنكارا و ايجاد ارتباط با نهضت ملی مقاومت تركيه بود. او همچنين در انديشه ايجاد يك تهديد پان تركيسم و پان اسلاميسم برضد کمونیست ها بود. او همكاری انگلستان برای مساعدت به اين نهضت را طلب نمود اما دولتمردان انگلیسی كه از جنگ فرسوده شده بودند ديگر توان ماجراجوئی جديدی نداشتند.

 قبل از ترور طلعت پاشا در استكهلم سوئد توسط سرويس مخفی انگلستان شناسائی شد و اين سازمان تصميم به ربودن وی گرفت. (علت اين امر كاملا مشخص نيست اما یکی از دلايل آن ميتواند كشتار ارامنه و يا آگاهی انگلستان از قصد طلعت پاشا برای ايجاد يك نهضت مقاوت در كشورهای اسلامی باشد). اما از ترس اينكه اين مسئله منجر به ايجاد دردسر شود اين طرح نيمه كاره رها شد. سرويس مخفی انگلستان با همتای روس خود (یعنی سرويس مخفی شوروی) تماس گرفت و اين دو سرويس تصميم به انجام يك عمليات مشترك به منظور ترور طلعت پاشا گرفتند. انگيزه احتمالی روسها برای همكاری در ترور طلعت پاشا را بايد نگرانی دولت شوروی از ايجاد نا آرامی توسط طلعت پاشا در مناطق مسلمان نشين آسيای ميانه و قفقاز دانست.

 اين دوسرويس مخفی تصميم به ترور طلعت پاشا گرفتند آنها با آگاهی از اينكه مجمع انقلابی ارامنه عملياتی را به نام عمليات نمسيس برای ترور عوامل كشتار ارامنه در حكومت امپراطوری عثمانی پی ريزی نموده است، اطلاعات مربوط به جزئيات تردد، آدرس دقيق محل سكونت وی و ساير اطلاعات مرتبط با او را در اختيار مجمع انقلابی ارامنه قرار دادند و اين سازمان یکی از اعضای خود به نام سوقومون تهليريان را برای ترور طلعت پاشا اعزام نمود. طلعت پاشا در روز 15 مارس 1921 وقتی در حال خروج از خانه خود واقع در هاردنبرگ استراس در محله چارلتون برگ در برلين بود توسط سوقومون تهيليريان با شليك گلوله از كلت كمری به قتل رسيد تهليريان پس از بازداشت توسط دادگاه آلمان با استناد به اينكه اين مرد به دليل مصيبت های وارده بر او در طول كشتار ارامنه به جنون آنی دچار شده است وی را تبرئه نمود.

 تهليريان پس از تبرئه در دادگاه به آمريكا مهاجرت نمود و پس از سالها زندگی در آن كشور در 23 ماه می سال 1960 در شهر فورستون در سان فرانسيسكو درگذشت و در گورستان ارامنه آن شهر موسوم به گورستان آرارات دفن گرديد. بر روی آرامگاه وی يك تنديس از يك عقاب كه يك مار را با منقار صيد نموده است قرار دارد كه حكايتگر ترور طلعت پاشا ميباشد. همچنين پس از مرگ طلعت پاشا در ماه اكتبر همان سال خاطرات او چاپ و منتشر شد كه او در اين كتاب اعتراف ميكند در بسياری از موارد با ارامنه با خشونت رفتار شده است و اين خشونت ها را به عملكرد ناشايست صاحب منصبان ترك نسبت ميدهد.

 

تهليريان در سال 1921 در برلین طلعت پاشا را ترور نمود. او یکی از بازماندگان جنوساید ارامنه و عضو فرقه داشناک بود  که پس از ترور توسط دادگاه آلمان تبرئه گردید. وی سپس به کشور آمریکا و شهر فورستون در کالیفرنیا مهاجرت نمود و در آنجا درگذشت.

 در بالا تصویر تهلیریان و دادگاهی او را مشاهده میکنید

 

تهلیریان در شهر فورستون دفن گردید. بر آرامگاه او تندیسی از یک عقاب نصب گردیده که ماری را شکار کرده است. کنایه از ترور طلعت پاشا توسط تهلیریان

 

 

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 22/06/88

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.