نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  
 

 

 
 

احمد جمال پاشا

 

 

 احمد جمال پاشا

 متولد 6 ماه می 1872 ، مرگ 21 جولای 1922

 او در شهر ميتيلنه در جزيره لسبوس واقع در كرانه غربی سواحل تركيه در دريای مديترانه به دنيا آمد. پدرش يك دارو شناس ارتش بود. او در سال 1890 از دبيرستان كولِِِِ لی فارغ التحصيل شد و در سال 1893 به دانشكده نظامی مكتب حربیه (دانشکده جنگ سلطنتی) شاهانه رفت. او پس از فارغ التحصیلی از دانشكده جنگ ابتدا در بخش اول وزارت جنگ به خدمت مشغول شد و سپس به قلعه نظامی كرك كيليس در نقطه مرزی به خدمت مشغول شد. در سال 1896 او به ارتش دوم پيوست و 2 سال بعد به ستاد فرماندهی ارتش دوم در سالونيكا رفت. او در اين زمان به بخش نظامیِ كميته اتحاد و ترقی كه خواهان انجام اصلاحات زيربنائی در تركيه بود، پيوست.

 در سال 1905 او به درجه سرگردی رسيد و به سمت بازرس كل راه آهن رومليا برگزيده شد. در سال 1906 او در حزب آزادی و اجتماع عضو شد. وی در اين زمان در بخش نظامی كميته اتحاد و ترقی دارای قدرت و نفوذ فراوانی شد. در سال 1907 او عضو ستاد فرماندهی ارتش سوم شد و به لقب مصطفی جمال ملقب شد. در سال 1911 او فرماندار بغداد شد ولی با آغاز جنگ بالكان او در اکتبر 1912 به ارتش پيوست و سرهنگ شد. با اتمام جنگ كميته اتحاد و ترقی با تبليغات وسيع نقش او را در جنگ بسيار بزرگ جلوه داد و محبوبيت او افزايش يافت. در سال 1913 در عثمانی كودتائی موسوم به كودتای 1913 كه با نام بابعالی نيز معروف است رخ داد.

 جمال پاشا بسيار تلاش كرد تا به عنوان يك ميانجی در اين كودتا عمل و مسائل را حل نمايد. در جنگ دوم بالكان او مجددا ابتكار عمل سياسی و نظامی را به دست گرفت و پس از انقلاب ِ كميته اتحاد و ترقی در 23 ژانویه 1913 او وزير امور عام المنفعه و فرمانده نظامی استانبول و در سال 1914 فرمانده نيروی دريائی شد. قبل از آغاز جنگ، اروپا به دو بلوك سياسی و نظامی متعارض تقسيم شده بود. در يك طرف كشورهای امپراطوری آلمان و امپراطوری اتريش - مجارستان و در طرف ديگر كشورهای انگلستان و فرانسه صف آرائی نموده بودند. جمال پاشا جزء كسانی بود كه مصرانه خواهان اتحاد با فرانسه بودند اما دو پاشای قدرتمند ديگر عثمانی یعنی طلعت پاشا و انور پاشا به او گفتند كه عثمانی می بايست با آلمان متحد شود.

 با آغاز جنگ جمال پاشا و انور پاشا و طلعت پاشا سه پادشای قدرتمند عثمانی، كنترل كشور را به دست گرفتند و همه كاره كشور شدند امری كه سرانجام به نابودی خود آنان و امپراطوری عثمانی انجاميد. پس از اعلان جنگ به متفقين، جمال پاشا به عنوان فرمانده ارتش عثمانی در مصر برای مقابله با انگلستان منصوب گرديد. در سال 1915 او به سوريه رفت و تمام اختيارات نظامی و سياسی را به دست خود گرفت. تمام مصوبات كابينه در استانبول با موافقت و تصويب او اجرا ميشد. او در اين سمت دو حمله به سوئز نمود كه هر دو حمله با شكست مواجه شد. در همين سال همراه با اين دو فاجعه، مصايب و بلايای طبیعی مانند خشكسالی و نيز تحريكات عوامل سازمان جاسوسی انگلستان مانند ادوارد لورنس در ميان اعراب، موجب شورش اعراب شد. جمال پاشا در ميان اعراب با لقب جانور خونخوار مشهور شده بود زيرا در آن زمان به دستور او در دمشق و بيروت مسلمانان و مسيحيان بسياری دار زده شدند.

 در پايان سال 1915 او به متفقين پشنهاد اتمام جنگ و رياست خود بر امپراطوری عثمانی را داد اما متفقين كه ديگر خواهان ادامه حيات امپراطوری عثمانی نبودند با اين پيشنهاد مخالفت نمودند. با آغاز شورش اعراب اغلب وقت ِ او برای جنگ با شورشيان عرب صرف ميشد. پس از آنكه ارتش عثمانی كنسولگری فرانسه در دمشق و بيروت را تصرف نمودند اسنادی يافته شد كه اسامی شورشيان و رهبران نهضت را افشا می كرد. جمال پاشا دادگاهی تشكيل داد و اين افراد را مجازات نمود اما درپايان سال 1917 ارتش عثمانی توسط قوای ژنرال انگلیسی به نام ژنرال آلنبی شكست خورد و كنترل خود بر دمشق و سپس اورشليم را از دست داد. مشهور است كه اين ژنرال صهيونيست پس از ورود به اورشليم گفته بود: امروز جنگ صلیبی به پايان رسيد.

 جمال پاشا پس از شكست در دمشق با ارتش چهارم عثمانی به استانبول بازگشت و در سال 1918 با استعفای طلعت پاشا، جمال پاشا و هفت رهبر ديگر كميته اتحاد و ترقی به آلمان فرار كردند. او سپس به سوئيس رفت. دادگاه سران عثمانی و كميته اتحاد و ترقی پس از جنگ جمال پاشا را به دليل نسل کشی ارامنه و كشتار اعراب و دادگاهی ظالمانه آنان، غيابا به مرگ محكوم نمود. جمال پاشا پس از اين واقعه برای ادامه مبارزه با انگلستان و به ظاهر برای مدرنيزه كردن ارتش افغانستان به آسيای ميانه رفت. هدف او ضربه زدن به انگلستان در افغانستان با جنگ های چریکی بود.

 اما زمانی كه برای خريد اسلحه به تفليس پايتخت گرجستان رفته بود در 21 جولای 1922 به همراه منشی خود در اين شهر توسط یکی از اعضای گروه داشناك به نام استپان زاقيگيان و در چارچوب عمليات نمسيس كه برای ترور رهبران عثمانی طراحی شده بود، ترور شد. (احتمالا سازمان جاسوسی انگلستان كه در افغانستان بسيار فعال بود، او را در افغانستان زير نظر و مراقبت قرار داده بود و پس از ورود او به تفليس اين اطلاعات را در اختيار سازمان داشناك كه در جستجوی او برای انتقام بود، قرار داد. اين فقط نظر نويسنده وب سايت یعنی هيچكس ميباشد). جنازه او در ارزروم دفن شده است.

 نوه جمال پاشا با نام حسن جمال یک روزنامه نگار و نویسنده مشهور ترک می باشد.

 

جمال پاشا وزیر امور عام المنفعه در جنوب عراق پس از افتتاح یک سد برروی دجله و فرات در جنوب بغداد با سران قبایل عرب دیده می شود

 

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 22/06/88

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.