نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  
 

 

 
 

لوئیجی کادورنا

 

 

 لوئیجی کادورنا

 متولد 4 سپتامبر 1850 ، مرگ 21 دسامبر 1928

 او در شهر وربانیا پالانزا متولد شد و فرزند کنت رافائل کادورنا یکی از سران نهضت استقلال خواهی ایتالیا محسوب میشد، بود. در سال 1868 به ارتش ایتالیا پیوست و در سال 1908 ریاست ستاد به او پیشنهاد گردید که به دلیل مداخله سیاستمداران در امور نظامی از پذیرفتن این پست امتناع نمود. در سال 1914 و همزمان با شروع جنگ مجددا پیشنهاد این پست را دریافت نمود. وقتی در ماه می سال 1915 ایتالیا به کشورهای متحد محور (شامل آلمان و اتریش - مجارستان) اعلان جنگ داد کادورنا فقط 36 لشگر پیاده و 120 توپ جدید در اختیار داشت.

 کادورنا در سال 1915 حمله خود را به موازات رودخانه ایسونزو آغاز نمود. هدف این عملیات تصرف استحکامات گوریزیا بود که امکان تصرف جنوب شهر تریست در اسلونی امروز را ممکن مینمود اما هر چهار حمله ناکام ماند و نتیجه آن تلفاتی معادل 250 هزار نفر برای هدفی کوچک بود. کادورنا در طول سالهای 1915 الی 1917 یازده بار در اسونزو جنگید. او فردی با انضباط و بسیار بی رحم برای نظامیان و بد دهن در مقابل سیاستمداران بود و از سیاستمداران اغلب با توهین سخن میگفت. در طول جنگ او 217 افسر را تیرباران نمود و همچنین دستور اعدام افسرانی را داد که افرادشان در جنگ عقب نشینی میکردند.

 در 24 اکتبر 1917 ارتش مشترک آلمان و اتریش در یک عملیات مشترک به سوی کاپورتو حرکت کرد و در 12 نوامبر به سوی پیاوه ریور پیشروی نمود. کادورنا قسمت عمده ارتش خود را برای مقابله با این نیرو بسیج نمود اما نه تنها موفق  به  شکست  دشمن  نشد  بلکه ارتش  او  متحمل  تلفات  زیادی  شد  و  با بی نظمی به عقب نشینی پرداخت بگونه ای که شیرازه ارتش در آستانه ازهم گسیختن قرار گرفت و 275 هزار نفر از این ارتش تسلیم دشمن شد. او افسران دیگر را که شاخص ترین آنان پیترو بادولیو بود را مسئول این شکست دانست. کادورنا از کار برکنار شد و آرماندو دیاز جانشین او گردید.

 دیاز موفق شد با تجدید سازماندهی، این ارتش را یکبار دیگر مرتب نماید و جلوی پیشروی دشمن را بگیرد. سرانجام با ورود نیروهای کمکی متفقین ایتالیا موفق شد در جنگ پایداری بیشتری از خود نشان دهد و جزو کشورهای پیروز محسوب شد. پس از جنگ کادورنا به دلیل شکست های فاحش در جبهه جنگ مورد بازجوئی قرار گرفت اما در این زمان یک نویسنده با انتشار کتاب خاطرات کادورنا اعلام نمود او در شکست های ایتالیا مقصر نیست. پس از به قدرت رسیدن موسولینی سرانجام در سال 1924 کادورنا به مقام فیلد مارشالی ارتقا یافت.

 کادورنا در سال 1928 در بوردیگرا درگذشت.

 

ژنرال لوئیجی کادورنا در حال بازدید از سایت توپخانه در میدان جنگ

 

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 21/06/88

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.