نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  
 

 

 
 

آرماندو دیاز

 

 

 آرماندو دياز

 متولد 5 دسامبر 1861 ، مرگ 29 فوریه 1928

 آرماندو دياز در ناپل متولد شد و در آكادمی علوم نظامی در رسته توپخانه تحصيل نمود. او با درجه سرهنگی فرماندهی واحد 93 پياده را در جنگ با عثمانی در كشور لیبی به عهده داشت. در سال 1914 با آغاز جنگ او سرتيپ شد و یکی از كسانی بود كه همراه با واحدهای تابعه خود زير نظر ژنرال لوئیجی كادورنا خدمت نمود. در ژوئن 1916 او ژنرال دو ستاره شد و سپس فرمانده لشگر 49 و پس از آن نيز به فرماندهی گروه ارتش 23 منصوب گرديد.

 در سال 1917 و درجنگ كاپورتو كه يك مصيبت واقعی برای ايتاليا بود، او فرمانده ستاد ژنرال كادورنا و سپس جانشين او گرديد. وی موفق شد باقيمانده ارتش ايتاليا را تجديد سازمان داده و در سال 1918 در نبرد مونت گراپا و نبرد رودخانه پياو موفق به شكست اتريش شد. آرماندو دياز مجددا در نبرد ويتوريو ونتو در سال 1918 ارتش امپراطوری اتريش - مجارستان را يكبار ديگر شكست داد. او با قطع خط ارتباطی ارتش امپراطوری اتريش - مجارستان موجب ايجاد اغتشاش در اردوی قوای آن كشور گرديد و با اين جنگ موفق شد به جنگ با پيروزی ايتاليا خاتمه دهد.

 در 1 نوامبر 1921 او به كانزاس سیتی در آمريكا دعوت شد و در مراسم بزرگداشت آزادی و پيروزی در جنگ كه با حضور فرماندهان متفقين برگذار شد، شركت نمود. او به همراه ژنرال بارون ژاكوب از بلژيك، ژنرال پرشينگ از آمريكا، ژنرال فريناند فوش از فرانسه و ژنرال ديويد بتی از انگلستان در اين مراسم حضور داشت. در اين مراسم از افراد ياد شد يك تنديس كوچك ساخته شد و به ياد پيروزی و آزادی ملل، در بنائی كه بعدها به بنای يادبود آزادی معروف شد، نصب گرديد.

 او پس از جنگ سناتور شد و در سال 1921 از طرف امانوئل سوم پادشاه ايتاليا مورد تقدير قرار گرفت و عنوان دوك پيروزی یا DUKA DELLA VITORIA را به دست آورد. موسولینی او را به وزارت جنگ برگزيد و به او درجه فيلد مارشالی داد. وی در سال 1924 بازنشسته شد. آرماندو دياز در سال 1928 درگذشت و در كليسای سانتا ماريا دگلی آنجلی دی مارتيری دفن گرديد.

 

گانزاس سیتی در ایالات متحده آمریکا - بنای یادبود پیروزی در جنگ جهانی دوم که یک تندیس کوچک از ژنرال آرماندو دياز به نمایندگی از ایتالیا در آنجا نصب شده است

 

 

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 21/06/88

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.