نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  
 

 

 
 

هلموت جان لودویگ فون مولتکه

 

 

 هلموت جان لودويگ فون مولتكه

 متولد 25 می 1848 ، مرگ 18 ژوئن 1916

 فون مولتكه در شهر مكلنبورگ - شورين متولد شد. او برادر زاده مارشال هلموت برنهارد فون مولتكه سردار مشهوری بود كه در جنگ فرانسه و پروس در سال 1871 موفق به شكست فرانسه و ناپلئون سوم گرديد. هلموت مولتكه جوان در هنگ هفتم نارنجك انداز خدمت كرد و در اين هنگ او بدلیل شجاعت بسيار مشهور شد. بين سالهای 1875 الی 1878 در آكادمی جنگ به تحصيل پرداخت و در سال 1880 عضو ستاد ارتش شد.

 او در سال 1882 آجودان عموی خود و سپس رئيس ستاد وی گرديد. در سال 1891 و پس از مرگ عمويش او آجودان مخصوص ويلهلم دوم شد. در اواخر دهه 1890 مولتكه ابتدا فرمانده تيپ و سپس فرمانده لشگر و سرانجام در سال 1902 سرلشگر تمام شد. در سال 1904 رئيس اداره كارپردازی ارتش وسپس قائم مقام ستاد ارتش گرديد. در سال 1906 مولتكه به جای شلايفن كه بازنشسته شده بود رئيس ستاد ارتش گرديد. اين انتصاب موجب مباحث دامنه داری شد كه حتی تا به امروز در مورد آن اختلاف وجود دارد. عده ای معتقدند ژنرالهائی مانند هانس هاردويگ فون بسلر، كارل فون بلو و كولمار فرايهر فون در گولتز دارای لياقتی بيش از او بوده اند اما محبوبيت نام وی و نيز رفاقت و دوستی او با ويلهلم دوم منجر به اتنخاب وی شده است.

 او در اين پست از طرف قيصر اجازه يافت تا در طرح شلایفن برای حمله به فرانسه تغييراتی ايجاد نمايد كه اين تغييرات برای امپراطور ويلهلم و امپراطوری آلمان و شخص مولتكه فاجعه به بار آورد. با آغاز جنگ قوای تحت امر مولتكه با موفقيت توانست ارتش فرانسه را پس از شكست های متوالی تا پاريس عقب بنشاند و در آستانه فتح پاريس قرار گيرد. نبردی كه برای فتح پاريس به وقوع پيوست در نزديك اين شهر و در كرانه رودخانه ای به نام مارن رخ داد. در اين نبرد قوای مشترك فرانسه و انگلستان موفق شدند تحت لوای فرماندهان لایقی مانند گالینی و فوش و ژوفر ارتش آلمان را در آستانه فتح پاريس شكست دهند و به عقب نشینی وادار نمايند پس از اين شكست ويلهلم دوم مولتكه را كه پس از نبرد مارن بيمار شده بود از كار بركنار نمود و اريش فون فالكنهاين را به جای وی منصوب نمود.

 مولتكه پس از نبرد مارن طی نامه ای آينده جنگ با فرانسه را به روشنی پيش بینی نموده بود. او در اين نامه نوشته بود:

 سرور من ما جنگ را باختيماين يك واقعيت مسلم استراتژيك است.

 زمانی كه مولتكه توانائی دست زدن به اقدامات موثر را از دست داد، پی آمد اين مسئله منجر به ايجاد رخنه در باور آلمانی ها در موثر بودن دكترين نظامی خودشان گرديد و موجب سلب امكان ابتكار شخصی فرماندهان زير دست وی گرديد. همچنين عده ای اعتقاد دارند كه ايجاد تغييرات در طرح شلايفن توسط مولتكه نتيجه ترس او از حملات روسيه در جبهه شرقی بوده است. سرانجام مولتكه در مراسم تدفين مارشال فون در گولتز به دليل بيماری درگذشت.

 

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 19/06/88

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.