نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  
 

 

 
 

مارشال ژوفر

 

 

 مارشال ژوفر

 متولد 12 ژانویه 1852 ، مرگ 3 ژانویه 1931

 او در شهر ريوه سالتس در جنوب فرانسه و نزديك مرز با اسپانيا متولد شد. در سال 1870 ژوفر به مدرسه پلی تكنيك اكوله رفت و در آنجا به تحصيل مشغول شد. او در جنگ سال 1871 بين فرانسه و پروس و در نبرد پاريس كه منجر به فتح آن شهر و سقوط فرانسه توسط ارتش پروس شد شركت نمود. در سال 1884 الی 1885 در نبرد كيولينگ با كشور چين حضور يافت. در سال 1911 وقتی گالینی فرمانده باسواد و توانای فرانسوی بر اثر بيماری از فرماندهی ارتش فرانسه كناره گيری نمود ژوفر به جای وی فرماندهی ارتش فرانسه را به دست گرفت، به سرعت اقدام به تصفيه ارتش فرانسه از كسانی نمود كه دارای انديشه های دفاعی بودند و به سرعت دست به تجديد سازمان ارتش فرانسه زد.

 وی در اين زمان به نقشه تهاجمی ارتش فرانسه كه توسط ژنرال فوش تهيه شده بود و با نام رمز نقشه شماره 17 شناخته ميشد، فوق العاده علاقه مند شد. رياست او بر ارتش فرانسه در حالی بود كه وی تا آن تاريخ حتی فرماندهی يك واحد نظامی را بر عهده نگرفته بود و به اصطلاح امروز افسر سالن بود (افسر سالن به كسانی گفته ميشود كه در سالنهای طراحی عمليات و نقشه های نظامی و يا در سازمان اداری ارتش رشد ميكنند) و حتی فاقد دانش يك افسر ستاد ارتش بود. اين مسئله در سال 1914 ميرفت تا برای فرانسه فاجعه به ارمغان آورد.

 او در ميان سربازانش با لقب پاپا ناميده ميشد و دليل اين مسئله سيمای وی كه دارای مو و سيبيل سفيد بود، ميباشد. با آغاز جنگ نقشه فرانسويان موسوم به نقشه 17 توسط ارتش آلمان كه مجهز به نقشه ای كاراتر و دقيق تر موسوم به نقشه شلايفن بودند، شكست خورد و فرانسه دچار صدمات نظامی زيادی در ميادين جنگ شد. ژوفر پس از عقب نشینی اقدام به بازسازی ارتش فرانسه و آغاز يك ضد حمله به قوای آلمان در مارن نمود. او 2 هفته قبل از نبرد مارن ارتش نهم و دهم فرانسه را در ارتش ششم ادغام نمود و اين ارتش را در جنگ مارن بكار گرفت و به پيروزی مارن كه بعدها به نامهای فاجعه مارن برای آلمانها و معجزه مارن برای فرانسويان معروف شد، دست يافت. اما به دنبال 2 شكست مهم در سال 1916 در نبرد وردن و نبرد سومه او در 13 دسامبر 1916 از پست فرماندهی بركنار و جايش را به روبرت نيول داد. اما با وجود اين ژوفر اولين ژنرال فرانسوی بود كه به مقام مارشالی دست يافت.

 پس از شكست فاجعه آميز رومانی كه متحد فرانسه بود از آلمان در سال 1917 ، ژوفر به منظور تقويت ارتش رومانی برای يك ماموريت جنگی به آن كشور رفت. در همان سال او به عنوان فرمانده گروه اعزامی فرانسه به آمريكا رفت و در سال 1918 وابسته نظامی عالی فرانسه در آمريكا شد. در سال 1918 ايالتی در غرب كانادا به نام وی مونت ژوفر ناميده شد. ژوفر در سال 1919 به فرانسه بازگشت و عضو آكادمی فرانسه گرديد. او همچنين يك فراماسون بود.

 ژوفر در سال 1931 درگذشت.

 

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 19/06/88

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.