نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  
 

 

 
 

اسکار پیوتریک

 

 اسكار پيوتريك

 متولد 20 نوامبر 1853 ، مرگ 17 دسامبر 1933

 اسكار پيوتريك بين سالهای 1911 الی 1914 از طرف اتريش به فرمانداری بوسنی و هرزگوين كه در آن زمان جزئی از قلمرو امپراطوری اتريش - مجارستان بود برگزيده شد. او در روز 28 ژوئن 1914 در درون اتومبیلی قرار داشت كه حامل فرانسیس فرديناند و همسرش بود. اين دو تن در اين روز در شهر سارايوو به تقاضای اسكار پيوتريك ميهمان وی و مقامات بوسنی بودند. اسكار پيوتريك چندی قبل از آرشيدوك فرانسیس فرديناند و همسرش صوفی چوتك دعوت نمود تا از مانور سربازانش در بوسنی ديدن نمايند.

 آرشيدك فرانز فرديناند و همسرش پس از يك بازديد كوتاه و مختصر از نظاميان، توسط اسكار پيوتريك به يك ميهمانی سلطنتی در كاخ سارايوو دعوت شد. او در ساعت 10:10 صبح سوار بر اتومبیلی كه پشت سر اتومبيل آرشيدوك حركت ميكرد به راه افتاد. اتومبيل پس از طی مسافتی، در مركز شهر توسط یکی از اعضای گروه دست سياه به نام نيكو كابرينوويچ با نارنجك دستی مورد حمله قرار گرفت. راننده با ديدن يك شئی پرتاب شده به سمت ماشين بر سرعت خود افزود و نارنجك پشت سر ماشين برروی زمين منفجر شد و گودالی حفر نمود كه ماشين پشت سر آن (یعنی ماشینی كه اسكار پيوتريك در آن قرار داشت) در اين گودال افتاد. اما تروريست مورد نظر موفق به فرار شد.

 پس از پذيرائی رسمی در  كاخ  شهرداری  شهر  سارايوو  فرانسیس فرديناند به حضار گفت كه بر اثر سوء قصد زخمی شده است. یکی از افراد همراه آرشيدوك فرانسیس فرديناند به نام بارون مورسی گفت اين زخم ميتواند بسيار خطرناك باشد. اما پيوتريك كه مسئول حفظ جان آرشيدك بود در پاسخ گفت:

 آيا باور ميكنيد كه سارايوو پر از تروريست باشد؟

 تصميم گرفته شد آرشيدوك برای بانداژ زخمش به بيمارستان سارايوو اعزام شود. بنابراين به منظور جلوگيری از تردد او در مركز شهر پيوتريك تصميم گرفت ماشين حامل آرشيدوك به خط مستقيم و در امتداد رودخانه ميلجاكا (MILJACKA) به سمت بيمارستان حركت نمايد اما او فراموش نمود اين مسئله را به راننده آرشيدوك بنام لئوپلد لويكا بگويد. در طول مسير لئوپلد لويكا با گردش به راست وارد خيابان فرانز ژوزف شد و بر روی پل لاتين در مركز اين شهر قرار گرفت. در اين زمان راننده توسط پيوتريك متوجه شد كه ميبايست به عقب حركت نمايد و بازگردد. همزمان با حركت اتومبيل حامل فرانسیس فرديناند به سمت عقب يك تروريست ديگر عضو گروه دست سياه به نام گاوريلو پرنسيپ كه در اين لحظه در همين موقعيت قرار داشت پس از مشاهده اتومبيل آرشيدوك كه در حال دنده عقب در حال حركت بود به طرف اتومبيل حركت كرد و به فاصله بسيار نزدیکی از آرشيدوك و صوفی رسيد و اسلحه كمری خود را خارج و به سوی آنان چند گلوله شليك نمود. يكي از افراد پليس قبل از شليك با ديدن پرنسيپ و اسلحه كمری وی ميخواست با دست خود مانع شليك گاوريلو پرنسيپ شود اما نيكو كابرينوويچ خود را بر روی آن پليس انداخت. گللوله به گردن آرشيدوك و شكم صوفی چوتك اصابت نمود اما كس ديگری صدمه نديد. بلافاصله پليس محلی گاوريلو پرنيسپ و نيكو كابرينوويچ را دستگير نمود.

 

گاوریلو پرنسیپ پس از دستگیری اقرار نمود که قصد کشتن صوفی  چوتک همسر  آرشيدوك فرانسیس فرديناند را نداشته و هدف او ترور آرشيدوك فرانسیس فرديناند و مارشال اسكار پيوتريك بوده است

 

 پرنسيپ بعدها اقرار نمود كه گلوله های شليك شده به صوفی چوتك برای اسكار پيوتريك در نظر گرفته شده بود. اين مسئله منجر به ايجاد يك كينه شخصی برای پيوتريك گرديد و او در زمان به فكر انتقام افتاد. بنابراين با هدايت ارتش اتريش در جنگ با صربستان او  تلاش  نمود  تا حساب  خود  را  با صربها تصفيه نمايد. اما فرماندهی ضعيف در نبردهای موسوم به نبرد سر و نبرد كولوبارا او از فرماندهی خلع شد و تصميم به خودکشی گرفت اما احتمالا اين تصميم نافرجام ماند. در كتابهای نظامی از نبردهای سر و كولو بارا با عنوان نبردهائی كه دارای ضعف فرماندهی بوده اند ياد شده است.

 همچنين عده ای اعتقاد دارند پيوتريك با كوته بینی خاص خود تدابير امنیتی را بسيار كم اهميت تلقی نمود بگونه ای كه در ظرف مدت يك ساعت تروریستها 2 بار اقدام به عمليات تروریستی نمودند. اين مسئله باعث شد تا اين سئوال مطرح گردد كه آيا مسئوليت پيوتريك در آغاز جنگ دوم كمتر از پرنسيپ بوده است؟ ضمن اينكه او بدون در نظر گرفتن تعصب صربهای ساكن بوسنی كه با اتريش دارای كينه ای ديرينه بودند از آرشيدوك دعوت نمود تا از مانور نظامی و شهر سارايوو كه فاقد كمترين پيش بینی های امنیتی بود، ديدن نمايد.

 اسكار پيوتريك در 17 دسامبر 1933 درگذشت.

 

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 20/06/88

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.