نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  
 

 

 
 

کارل اول

 

 كارل اول (كارل فرانسيس ژوزف)

 متولد 17 آگوست 1887 ، مرگ 1 آوریل 1922

 كارل در پرسنبورگ در اتريش به دنيا آمد. او فرزند آرشيدوك اتو فرانز و پرنسس ماريا ژوزف و برادرزاده آرشيدوك فرانسیس فرديناند كه در سارايوو ترور گرديد، بود. كارل را از كودکی با تعليمات مذهب كاتوليك پرورش دادند و  او  فردی  با ايمان و مومن بود. در سال 1911 با پرنسس  زيتا  كه شاهزاده ای از شهر پارمای ايتاليا بود ازدواج كرد. او كه وارث دوم امپراطوری اتريش بود پس از ترور فرانسیس فرديناند كه عمويش بود به وليعهدی برگزيده شد.

 پس از اين ترور جنگ اول جهانی شعله ور شد و امپراطوری اتريش - مجارستان به شدت در اين جنگ توان و بنيه اقتصادی و نظامی خود را از دست داد. در سال 1916 امپراطور فرانسوا ژوزف اول درگذشت و كارل با نام كارل اول در 30 دسامبر 1917 تاجگذاری نمود. در سال 1917 كارل مخفيانه مذاكرات صلح با فرانسه را آغاز كرد اما اتو كارسزرنين وزير خارجه اتريش علاقه مند بود يك صلح عمومی و فراگير با شركت همه كشورها و منجمله آلمان شكل گيرد به همين دليل اين مذاكرات از او مخفی گرديد.

 كارل در اين مذاكرات همراه با باجناقش پرنس سيكستوس و يك افسر بلژیکی كه ميانجی طرفين بود، پيشنهاد صلح جداگانه را داد. وقتی اين مسئله افشا گرديد كارل آن را تكذيب نمود اما ژرژ كلمانسو نخست وزير فرانسه با ارائه نامه ای كه امضای كارل پای آن وجود داشت واقعيت را افشا نمود. اين مسئله منجر به استعفای اتو كارسزرنين وزير امور خارجه اتريش و ايجاد جو عدم اعتماد ميان اتريش و آلمان گرديد. در سال آخر جنگ قوميت های نژادی در اتريش شورش نمودند و اين كشور مبتلا به بحرانهای قومی و اجتماعی شد. از ديگر سو وودرو ويلسون رئيس جمهور آمريكا در یکی از بندهای اعلامیه 14 ماده ای خود خواستار تعيين حق سرنوشت ملل به وسيله خود آنان گرديده بود. كارل موافقت نمود پارلمان بازگشائی گردد و كنفدراسيونی از ملل تشكيل گردد. اما ملل متعدد و ناهمگون تابع اتريش خواهان استقلال و خود مختاری بودند.

 در 14 اكتبر وزير امور خارجه با طرح 14 ماده ای ويلسون موافقت نمود و 2 روز بعد كارل اعلام كرد تغييرات بنيادين در اداره و تقسيمات كشوری انجام خواهد شد. به لهستانی ها و صربها و چك ها و كروات ها و اكرائینی ها و.... اجازه داده شد مستقل شوند. كارل در روز متاركه جنگ اعلاميه ای منتشر نمود و به موجب آن اعلام كرد مردم اتريش حق تعيين نوع حكومت خود را خواهند داشت وی همچنين كارمندان و مستخدمين خود را از قيد سوگند وفاداری به خود معاف نمود و در همان روز خاندان سلطنتی از كاخ شونبرون به قلعه اكارتسائو در شرق وين نقل مكان نمود.

 در روز 13 نوامبر نجيب زادگان مجارستانی به نزد او آمدند و او با درخواست آنان يك اعلاميه نظير آنچه برای مردم اتريش منتشر نموده بود برای آنان انتشار داد. در 3 آوریل 1919 پارلمان اتريش خاندان سلطنتی هابسبورگ را از سلطنت خلع و آنان را تبعيد نمود. آنان به سوئيس نقل مكان نمودند و ابتدا به قلعه وارتگج نزديك درياچه كونستانس و سپس به ژنو مهاجرت نمودند. در 20 ماه می 1920 به تشويق ناسيوناليستها او اطلاعيه ای منتشر نمود كه به موجب آن خود را مالك تخت سلطنت مجارستان دانست اما اين ادعا با حمايت ميكلوس هورتی نخست وزير مجارستان كه آخرين دريادار و فرمانده ناوگان دريائی امپراطوری اتريش نيز بود مواجه نشد.

 كارل سپس به مجارستان رفت و ابتدا در شهر تيهانی و سپس در باجا سكونت نمود. آخرين محل سكونت او در جزيره مادريا در اقيانوس اتلانتيك كه مستعمره پرتقال محسوب ميشد، بود. كارل در 1 آوریل 1922 در اين جزيره به مرض ذات الريه درگذشت و جنازه او را برای تدفين در آرامگاه خانوادگی هابسبورگ به اتريش منتقل نمودند.

 

 3 تصویر متفاوت از کاخ شونبرون در وین - کارل اول در 14 اکتبر سال 1919 برای همیشه از کاخ سلطنتی شونبرون خارج گردید و به این ترتیب سلطنت هابسبورگ ها بر امپراطوری اتریش - مجارستان پایان یافت و به تاریخ پیوست

 

 

 

 

 

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 08/06/88

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.