نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  
 

 

 
 

فرانسوا ژوزف اول

 

 فرانسوا ‍ژوزف اول

 متولد 18 آگوست 1830 ، مرگ 21 نوامبر 1916

 فرانسوا ژوزف در كاخ سلطنتی شونبرون در اتريش به دنيا آمد. او پسر بزرگ آرشيدوك فرانز كارل و پرنسس صوفی شاهزاده باواريا بود. نظر به اينكه پدرش فاقد جاه طلبی محسوب ميشد و فرديناند امپراطور اتريش فردی سبك مغر بود، پرنسس صوفی مادر فرانسوا ژوزف بسيار تلاش نمود تا او را برای وليعهدی نامزد نمايد. در سن 13 سالگی فرانسوا ژوزف به مدرسه نظام رفت تا در ارتش اتريش خدمت نمايد.

 

پرنسس صوفی مادر فرانسوا ‍ژوزف اول - او بسیار تلاش نمود تا فرزندش ولیعهد گردد. تلاشهای او برای ولیعهدی فرانسوا ‍ژوزف در نهایت با اقدامات نسنجیده فرانسوا ‍ژوزف و آغاز جنگ جهانی اول به سقوط امپراطوری اتریش - مجارستان منجر شد

 

 وی در ارتش فردی با انضباط نظامی گرديد و معمولا لباس افسران جزء را می پوشيد. پس از شورش 1848 پرنس مترنيخ استعفا نمود. فرانسوا ژوزف در اين زمان بسيار اميدوار بود كه عمويش (امپراطور) او را به فرمانداری بوهميا منصوب نمايد. اما اين امر اتفاق نيفتاد و در عوض فرانسوا ژوزف به جبهه ايتاليا اعزام شد تا در لشگرکشی های آنجا تحت فرمان مارشال رادتسکی در 29 آوريل شركت نمايد. او در اين جنگ ها از خود لياقت نشان داد و به مدال سنت لوئيسيا مفتخر گرديد. پس از پيروزی اتريش در نبرد كوستوزا در اواخر جولای فرانسوا ژوزف به اتريش بازگشت.

 مدت زمانی كوتاه پس از بازگشت وی در شهر اولمتز در ايالت موراوی (اين ناحيه امروزه در كشور چك واقع می باشد) يك وضعیت بحرانی حادث گرديد و فرانسوا ژوزف به عنوان فرماندار آنجا انتخاب گرديد. به دليل بحران در اولمتز، امپراطور ناشايست كناره گيری نمود و پدرش فرانسیس كارل نيز از امپراطوری چشم پوشی نمود بنابر اين فرانسوا ژوزف به عنوان امپراطور انتخاب شد. در 18 فوريه سال 1853 امپراطور فرانسوا ژوزف توسط يك ناسيوناليست افراطی مجارستانی به نام يانوش لیبنیی مورد سوء قصد قرار گرفت اما جان به در برد.

 فرانسوا ژوزف در 24 آوريل سال 1854 با اليزابت شاهزاده باواريا معروف به سی سی (SISI) در كليسای سنت آگوستين در وين ازدواج نمود اما اليزابت فردی ناسازگار بود و با اعضای خانواده اغلب مشاجره مينمود. زمانی كه پرنس رودولف فرزند آنان خودکشی نمود امپراطور فرانسیس فرديناند را به جانشینی خود انتخاب نمود. در سال 1885 فرانسوا ژوزف يك هنرپيشه تاتر به نام كاترينا شرايت را به عنوان معشوقه خود انتخاب نمود. (كاترينا پس از مرگ امپراطور و سقوط خاندان هابسبورگ تا سال 1940 كه درگذشت در يك صومعه تارك دنيا شده بود).

 

دو تصویر متفاوت از کاترینا شرایت معشوقه فرانسوا ‍ژوزف اول که یک هنرپیشه تاتر بود، پس از مرگ امپراطور در یک صومعه تارک دنیا و خواهر روحانی گردید

 

 در 10 سپتامبر 1898 اليزابت همسر امپراطور در حالی كه مشغول قدم زدن در اطراف درياچه ژ‍نو بود توسط يك آنارشيست ايتاليائی به نام لوئیجی لوچینی كه كشورشان توسط اتريش اشغال شده بود با خنجر ترور شد. اين مرد با يك ضربت كارد، را در سينه ملكه فرو كرد. ملكه اليزابت تنها توانست اين جمله را بر زبان آوردچه اتفاقی برای من افتاده است؟

 او دقایقی ديگر وقتی بانداژ زخم كنار رفت جان سپرد و تنها در اين لحظه بود كه مردم متوجه شدند يك ترور به وقوع پيوسته است. در سال 1914 فرانسیس فرديناند وليعهد اتريش در سارايوو ترور شد و فرانسوا ژوزف جنگی را بنيان نهاد كه حتی تا 2 سال پس از مرگش جريان داشت. او حتی آنقدر زنده نماند تا پايان جنگی را ببيند كه خودش آن را افروخته بود.

 

الیزلبت همسر فرانسوا ‍ژوزف اول در حالی که در کنار دریاچه ژنو مشغول قدم زدن بود توسط یک آنارشیست ایتالیائی و با ضربات کارد ترور و به قتل رسید. در تصویر بالا الیزابت و قاتل وی لوئیجی لوچینی دیده می شود

 

آرامگاه فرانسوا ‍ژوزف اول در وسط و در طرفین او همسرش الیزابت و پسرش رودولف قرار دارند

 

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 08/06/88

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.