نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  

 
 

فرانکلین دلانو روزولت

 

روزولت فرمان جنگ با ژاپن را امضاء می كند

 

 

 فرانكلين دلانو روزولت

 متولد 30 ژانویه 1882 ، مرگ 12 آوریل 1945

 فرانكلين روزولت در ( هودسن ولی ) نيويورك متولد شد . پدرش جيمز روزولت و مادرش سارا نام داشتند . آنها از متمولين خانواده و كلان روزولت و تبار آنها هلندی و فرانسوی بود . روزولت به مدرسه گروتن در ماساچوست فرستاده شد و در آنجا به انجمن سری اخوت و برادری موسوم به آلفا بتا فی پيوست . پسر عموی او به نام تئودور روزولت در اين زمان به رياست جمهوری آمريكا برگزيده شد .

 فرانكلين در سال 1902 با همسر آينده خود النور روزولت كه برادر زاده تئودور بود ملاقات نمود و در 17 مارس 1905 با او ازدواج نمود . در سال 1918 در حالی كه فرانكلين در جنگ جهانی در اروپا حضور داشت النور از راز رابطه پنهانی او با لوسی مركر مطلع شد . فرانكلين و لوسی به ارتباط خود تا سال 1941 خاتمه دادند .

 در سال 1913 به نيروی دريائی رفت و در جنگ شركت نمود . او در سال 1917 برای اولين بار در اين جنگ وينستون چرچيل متحد آينده خود را ملاقات نمود . او طی سالهای 1929 تا 1932 فرماندار نيويورك بود و در انتخابات 1932 از حزب دموكرات نامزد شد و موفق شد رقيب خود هربرت هوور را شكست دهد . او با ارائه برنامه موسوم به نيوديل و با كمك جان مينارد كينز اقتصاد دان برجسته موفق شد بحران اقتصادی حاكم بر جامعه آمريكا را مهار نمايد .

 او در سال 1933 نيروهای آمريكائی را از كوبا و پاناما و هائیتی بيرون كشيد و در همان سال پيمان مونته ويدئو را امضاء نمود كه بر اساس آن آمريكا از دخالت در امور داخلی كشورهای آمريكای لاتين منع می شد . همزمان با به قدرت رسيدن هيتلر او تلاش كرد به مقابله با آلمان و ژاپن برخيزد اما با اعتراضات داخلی مواجه شد لكن حمله ژاپن به پرل هاربور در 8 دسامبر 1941 موجب شد روزولت فرمان جنگ با ژاپن را امضاء نمايد و ناوگان آمريكا را به شرق دور اعزام نمايد . او با هدايت آلبرت انشتين پروژه مانهاتان را همانا توليد بمب اتمی بود را استارت زد كه در زمان هری ترومن منجر به بمب باران اتمی ژاپن شد .

 در سال 1942 با حمله ارتش آمريكا به شمال آفريقا جنگ با آلمان رسما آغاز شد و پس از فتح سيسيل و ايتاليا و آزاد سازی فرانسه و در حالی كه تنها سه هفته به پايان جنگ باقی بود در 12 آوریل 1945 در گذشت .

 

                                                                           نوشته شده در تاریخ : 15/01/88

                                                                                                      نظر بدهید

 

 
 

شخصیت های جنگ  
وقایع جنگ  

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.