نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  

 
 

جورج مارشال

 

مدرسه نظام لكزينگتنون در ويرجينيا . فرد مشخص شده با فلش ، جورج مارشال می باشد

 

 جورج مارشال

 متولد 31 دسامبر 1880 ، مرگ 16 اکتبر 1959

 جورج مارشال در يك خانواده متوسط در يونيون تون در ايالت پنسيلوانيای آمريكا متولد شد . او فرزند جورج مارشال پدر و لورا برادفورد كه یکی از خانواده های اصيل ويرجينيا بودند می باشد . جورج مارشال پسر در دانشكده نظام در ويرجينيا درس خواند و با درجه ستوان دومی از دانشكده نظام فارغ التحصيل شد .

 او در آمريكا و فيليپين خدمت نمود و اعتقاد به تربيت سربازان و افسران به شيوه جديد داشت . در جريان جنگ اول به عنوان طراح عمليات و فرمانده جنگی به خدمت مشغول شد . در اواسط سال 1917  به عنوان طراح و مربی سربازان به لشگر اول پياده نظام آمريكا در فرانسه اعزام شد . در سال 1918 در ستاد فرماندهی ارتش آمريكا خدمت كرد و در عمليات دفاعی موس آراگون در جبهه غرب بسيار موفق نشان داد .

 در سال 1919 پس از اتمام جنگ به عنوان آجودان ژنرال پرشينگ ( فرمانده كل قوای اعزامی آمريكا به فرانسه ) منصوب شد . بين دو جنگ اول و دوم جهانی او در وزارت جنگ به عنوان يك مهره كليدی در طراحی و نويسندگی به كشور چين اعزام شد . در سالهای 1932 و 1933 به عنوان فرمانده ساحل جورجيا انتخاب گرديد و در سال 1936 به درجه سرتیپی نائل شد . در سال 1938 توسط روزولت به درجه ژنرالی رسيد . در روزحمله آلمان نازی به لهستان به فرماندهی ستاد ارتش رسيد و تا پايان جنگ اين سمت را برعهده داشت .

 او در اين سمت موفق شد بزرگترين ارتش تاريخ ايالات متحده آمريكا را با تعداد بيش از 8 ميليون سرباز و در قالب بيش از 200 لشگر تربيت كند . همچنين فرماندهان مشهوری مانند آيزنهاور ، لويد فردندال ، لوئيس مك نائيد ، مارك كلارك و عمر برادلی توسط مارشال منصوب شدند . او اولين ژنرال آمريكائی بود كه دارای 5 ستاره شد . در سال 1944 او مرد سال روزنامه تايمز گرديد . در جريان جنگ دوم او هماهنگ كننده عمليات قوای متفقين بود و در اين كار بسيار توانا نشان داد . پس از پايان جنگ او به عنوان سفير آمريكا برای ايجاد آشتی بين مائو رهبر كمونيستها و ژنرال چيان كای چك رهبر راست گرايان و حاكم كشور چين به آن كشور اعزام شد اما در انجام اين مهم ناموفق بود. او در اين ماموريت بر خلاف انتظار هيئت حاكمه آمريكا جانب كمونيستها را گرفت و فساد اداری و مالی چيان كای چك و دارو دسته اش را به عموان يك نقطه ضعف آنان دائما به واشينگتن گزارش ميكرد . وی عدم توانائی چيان كای چك و افرادش را عامل مهم عدم پيروزی در چين می دانست . به دليل عدم حمايت مارشال از چيان كای چك او به آمريكا بازگشت و ترومن او را به عنوان وزير امور خارجه منصوب نمود .

 جورج مارشال در 5 ژوئن 1947 در يك سخنرانی در دانشگاه هاروارد نقشه آمريكا برای بازسازی و اعطای كمكهای اقتصادی و مالی به كشورهای اروپائی به منظور جلوگيری از سيطره كمونيستها را اعلام كرد . اين كار او موجب ايجاد روحيه اميد به آينده در بين ملل اروپائی آسيب ديده از جنگ گرديد و ميليونها نفر از مردم را از فقر و بدبختی نجات داد .

 

جورج مارشال پس از سخنرانی در 5 ژوئن 1947 در دانشگاه هاروارد برای كمك به ملل آسيب ديده از جنگ اميد تازه ای در بين مردم كشورهای جنگ زده ايجاد كرد

 

 او در سال 1948 مجددا به عنوان مرد سال روزنامه تايمز انتخاب شد . مارشال به شدت مخالف به رسميت شناخته شدن اسرائيل بود و در اين زمينه با ترومن اختلاف عقيده داشت . در سال 1949 به رياست صليب سرخ ايالت متحده آمريكا برگزيده شد . در 15 ژوئن 1951 سناتور جان مك كارتی او را به دليل مماشات با كمونيستها در چين به شدت مورد حمله قرار داد . او در سال 1953 برنده جايزه اقتصادی نوبل شد . وقتی آيزنهاور به رياست جمهوری رسيد از حمايت از مارشال طفره رفت و او را كنار گذاشت .

 مارشال 2 بار ازدواج نمود . يك بار در سال 1902 با اليزابت كارتر كول كه در سال 1927 درگذشت و بار دوم با كاترين بويس تاپر در سال 1944 ، نا پسری مارشال موسوم به آلن تاپر ( فرزند كاترين تاپر ) كه درجه ستوان دومی داشت در ايتاليا بر اثر شليك يك تك تير انداز آلمانی كشته شد . او جزء معدود نظاميانی بود كه در عرصه اقتصادی و سياسی بسيار موفق نشان داد . مارشال در سال 1959 در گذشت و در گورستان آرلينگتون به خاك سپرده شد .

 

                                                                           نوشته شده در تاریخ : 16/01/88

                                                                                                      نظر بدهید

 

 
 

شخصیت های جنگ  
وقایع جنگ  

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.