نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  

 
 

داگلاس مک آرتور

 

مك آرتور در حال پياده شدن به ساحل فيليپين می باشد. او در زمان تخليه فيليپين به خودش قول داده بود اين كشور را از ژاپن باز پس بگيرد

 

 داگلاس مك آرتور

 متولد 26 ‍ژانویه 1880 ، مرگ 5 آوریل 1964

 داگلاس مك آرتور كوچكترين برادر در ميان سه برادر خود بود كه در شهر ليتل راك در آركانزاس آمريكا متولد شد . پدرش آرتور مك آرتور يك سروان ارتش آمريكا بود كه مدال شجاعت دريافت نموده بود و مادرش مری پينكنی هاردی از اهالی ويرجينيا بود . آنها اصالتا اسكاتلندی بودند . به دليل اينكه پدرش در شهر سنت آنتونيو در تگزاس پست مهمی داشت ، داگلاس جوان در آكادمی نظامی تگزاس حضور يافت .

 در سال 1903 او در ميان 93 دانشجوی كلاس خود نفر اول شد و فارغ التحصيل گرديد . در سالهای 1913 و 1917 در ستاد ارتش آمريكا به خدمت مشغول گرديد . در جنگ جهانی اول در ستاد فرماندهی لشگر 42 در فرانسه خدمت كرد و به مقام فرماندهی تیپ 84 پياده رسيد . چند هفته قبل از پايان جنگ او فرمانده لشگر شد . در جريان جنگ اول او نشان شجاعت و نشان شش ستاره و نشان نقره و يك نشان خدمت برجسته و 2 نشان قلب ارغوانی دريافت نمود و در پايان جنگ اول بهترين سرباز ارتش آمريكا شناخته شد .

 در سال 1922 مك آرتور به فيليپين اعزام شد و نفر دوم فرماندهی ارتش آمريكا گرديد . در سال 1925 به مقام ژنرالی رسيد وجوان ترين ژنرال ارتش آمريكا گرديد . در دهه 1930 او طرفدار جدی ارتش متحرك و قابل انتقال بود كه به وسيله وسايط نقليه جابجا می گرديد . او در اين دوران با همراهی جورج مارشال و آيزنهاور يك ارتش قوی ساختند و شروع به انتقاد از سياست های انزوا طلبانه آمريكا نمودند . در دسامبر 1937 مجددا برای خدمت به فيليپين اعزام شد و در فيليپين توسط رئيس جمهور آن كشور به نام مانوئل كوئزون به درجه فيلد مارشالی رسيد و فرماندهی ارتش تازه تاسيس فيليپين را دريافت نمود اما در سال 1941 روزولت رئيس جمهور آمريكا او را برای فرماندهی ارتش آمريكا در شرق دور به خدمت فراخواند .

 با آغاز جنگ بين ژاپن و آمريكا مك آرتور با پرداخت مبلغ هنگفت 5 ميليون دلار آمريكا رئيس جمهور كوئزون را تشويق به گرايش به جانب آمريكا نمود . با حمله ژاپن به پرل هاربور و آغاز جنگ بين دو كشور ، ژاپن به فيليپين حمله كرد . مك آرتور علی رغم آنكه از كمبود هواپيما در رنج بود اما موفق شد با فرماندهی توانمند خود در مقابل حملات ژاپن ايستادگی نمايد . در ماه مارس 1942 ارتش ژاپن حمله به فيليپين را شدت بخشيد و مك آرتور مجبور به تخليه فيليپين شد . او هنگام ترك فيليپين به خودش قول داد تا مجددا باز گردد و فيليپين را دوباره آزاد سازد .

 او با واحدهای خود ابتدا به استراليا رفت و پس از تجديد قوا و دريافت نيروی کمکی به جنگ با ارتش ژاپن در نبرد ميدوی و ايوجيما و نبرد گوادال كانال و نبرد گينه نو و جزيره ماريان پرداخت . اين جنگ ها كه به نبرد پاسيفيك مشهور است قدرت فرماندهی مك آرتور و نيز قابليت رزمی ارتش آمريكا را نمايان ساخت . در اين حملات ارتش ژاپن متحمل تلفات و خسارات سنگين شد و برای مقابله با قوای مهاجم آمريكائی دست به عمليات انتحاری با هواپيما زد كه به كاميكازه مشهور است .

 او در سال 1944 موفق شد فيليپين را از ژاپن باز پس گيرد و به قول خود عمل نمايد . پس از بمب باران اتمی آمريكا كه با نظر مثبت مك آرتور انجام شد ، بر روی عرشه ناو بزرگ ميسوری قرار داد تسليم ژاپن توسط نمايندگان اين كشور و مك آرتور به امضاء رسيد و جنگ بين الملل دوم رسما پايان يافت . با پايان جنگ مك آرتور دادگاه جنايتكاران ارتش ژاپن را كه دست به كشتارهای دسته جمعی زده بودند را در توكيو راه انداخت كه به موجب رای اين دادگاه تعدادی از ژنرالهای ارتش ژاپن محكوم و اعدام شدند . مك آرتور همچنين بر روند خلع سلاح ژاپن نظارت كرد و اين كشور را از داشتن نيروی نظامی منع نمود .

 در سال 1951 با حمله ارتش كره شمالی به جنوب و آغاز جنگ كره در حالی كه تقريبا ارتش شمال موفق به شكست كامل ارتش جنوب شده بود مك آرتور و نيروهای تحت فرماندهی او پس از پياده شدن در ساحل كره به ارتش كره شمالی حمله كردند و آنان را به عقب نشینی وادار كردند . زمانی كه مك آرتور به ترومن پيشنهاد نمود تا خاك چين را كه از كره شمالی حمايت می كرد بمب باران كنند و بر اين مسئله پا فشاری می كرد ، ترومن او را از فرماندهی بركنار كرد . سرانجام اين ژنرال سخت كوش و توانمند ارتش آمريكا در سال 1964 درگذشت .

 

                                                                           نوشته شده در تاریخ : 16/01/88

                                                                                                      نظر بدهید

 

 
 

شخصیت های جنگ  
وقایع جنگ  

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.