نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  

 
 

عمر برادلی

 

سال 1944 مکان نرماندی . عمر برادلی در سمت چپ فرد عینکی و مارشال لاتوین كولينز در سمت راست چگونگی تصرف شهر شربورگ در شمال فرانسه را برسی می كنند

 

 

 عمر برادلی

 متولد 12 فوریه 1893 ، مرگ 8 آوریل 1981

 عمر برادلی در شهر كلارك ميسوری در يك خانواده فقير به دنيا آمد و پدراو معلم مدرسه بود . او در سال 1911 به دانشكده معروف افسری به نام وست پوينت در نيويورك رفت . برادلی در تيم بيسبال دانشكده افسری به عنوان يك بازيكن باهوش و طراح شناخته می شد . او در سال 1915 از اين دانشكده فارغ التحصيل شد . در ميان 59 دانشجوی اين دانشكده فقط برادلی و آيزنهاور به درجه ژنرالی رسيدند. برادلی به هنگ چهاردهم پياده نظام پيوست اما در جنگ اول جهانی شركت نكرد .

 در 28 دسامبر 1916 او با اليزابت كوايل ازدواج نمود . وقتی آمريكا در سال 1917 وارد جنگ شد او درجه سروانی داشت و در مرز مكزيك خدمت ميكرد . در سالهای 1920 الی 1924 به آموختن رياضی در دانشكده وست پوينت مشغول شد و در سال 1926 سرگرد گرديد . پس از يك ماموريت كوتاه مدت در هاوائی ، او در سال 1928 الی 1929 به دانشسرای آموزش فرماندهی در فورت لئا ون ورث رفت .

 در سال 1936 او به مقام سرهنگی رسيد و در سال 1938 زير نظر جورج مارشال در ستاد فرماندهی به خدمت مشغول شد . در فوريه سال 1941 سرتيپ شد . در فوريه سال 1942 فرماندهی لشگر 82 پياده و در ژوئن فرماندهی لشگر 28 پياده را برعهده گرفت . در سال 1943 در عمليات برای آزاد سازی شمال آفريقا موسوم به عمليات مشعل او فرماندهی سپاه هشتم را برعهده داشت . در عمليات نرماندی برادلی فرماندهی ارتش اول آمريكا را برعهده داشت . او با نفرات تحت امر خود از بندر پورت موث در انگليس در زير بمب باران شديد آلمان نازی موفق به پياده شدن در ساحل نرماندی گرديد. در جريان تصرف شربورگ فرماندهی عالی برادلی نشان داده شد .

 بر خلاف ديگر ژنرالهای مغرور ، برادلی يك ژنرال بسيار با اخلاق و مودب محسوب ميشد و به ژنرال سرباز معروف بود . زمانی كه ارتش هفتم آلمان و ارتش پنجم پانزر ماموريت يافتند قوای متفقين در شمال فرانسه را به دو نيم تقسيم كنند ، برادلی پس از نبردی سهمگين آنها را وادار به عقب نشینی كرد. برادلی در عمليات بلژيك موسوم به نبرد آردن نخستين بار شكست خورد ولی موفق شد ارتش خود را تجديد سازمان نمايد .

 او در جريان نفوذ به ديوار دفاعی زيگفريد از خود توانائی نشان داد و موفق شد ناحيه روهر را اشغال كند . او در اين عمليات موفق شد بيش از 300 هزار اسير از آلمانها بگيرد . با پايان جنگ گروه ارتش دوازدهم تحت فرمان او مركب از 4 ارتش شامل ارتش پانزدهم ، ارتش نهم ، ارتش سوم ، ارتش يكم بود و بيش از يك ميليون و سيصد هزار نفر سرباز داشت . پس از پايان جنگ دوم او فرماندهی ناحيه تحت اشغال آمريكا در آلمان را برای مدت 2 سال به عهده داشت .

 در 11 آگوست 1949 ترومن برادلی را به رياست ستاد مشترك ارتش كه برای اولين بار ايجاد شده بود گماشت و بدين ترتيب برادلی اولين فرمانده ستاد مشترك ارتش آمريكا محسوب می شود . در 22 سپتامبر سال 1950 برادلی نشان ژنرال 5 ستاره آمريكا را از ترومن دريافت نمود و آخرين کسی بود كه موفق به دريافت اين نشان در قرن بيستم در آمريكا گرديد . او در سال 1950 نخستين رئيس كميته فرماندهی ناتو گرديد . تا سال 1953 در اين سمت باقی بود .

 او در زمان رياست بر ستاد مشترك ارتش با تند روی های داگلاس مك آرتور كه خواهان حمله به چين شده بود به شدت برخورد كرد و  او  را  توبيخ  نمود . او  در  زمان  تحقيق كنگره درباره علت عزل مك آرتور توسط ترومن به عنوان گواه حضور يافت و اين جمله تاریخی را گفت كه :

 جنگ با چين ، يك جنگ بد ، با يك دشمن بد ، در يك مكان بد و در يك زمان بد بود .

 او همچنين جمله معروفی دارد كه :

 جهان امروز ما دارای يك غول هسته ای و يك كودك اخلاق گرا است .

 كه منظور او از غول هسته ای ابر قدرتهای آمريكا و شوروی ، و كودك اخلاق گرا نيز به جامعه بشری اطلاق می شد كه تعداد اندکی از آحاد اين جامعه به اخلاق اعتقاد دارند . برادلی درسال 1951 خاطرات خود را با نام داستان يك سرباز نوشت . یکی از افسران اطلاعاتی آلمان نازی پس از جنگ در مورد برادلی گفت :

 برادلی به عنوان يك افسر عالی رتبه فردی غير معمولی بود كه هرگز خود ستائی نمی كرد .

 برادلی در سال 1981 در گذشت و در گورستان آرلينگتون به خاك سپرده شد .

 

                                                                           نوشته شده در تاریخ : 16/01/88

                                                                                                      نظر بدهید

 

 
 

شخصیت های جنگ  
وقایع جنگ  

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.