نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  

 
 

دوایت آیزنهاور

 

یک عکس جالب از دوايت آيزنهاور زمانی که فرماندهی کل نیروهای متفقین را برعهده داشت

 

 دوايت آيزنهاور

 متولد 14 اکتبر 1890 ، مرگ 28 مارس 1969

 آيزنهاور در شهر دنيسون در ايلات تگزاس آمريكا متولد شد . خانواده او دارای اصالت آلمانی و از اهالی راينلند آلمان بودند . پدرش جاكوب و مادرش لدا اليزابت استور نام داشتند . او علاوه بر مليت آلمانی دارای رگه هائی سوئیسی و انگليسی نيز بود . نامش ديويد دوايت بود اما در خانه او را دوايت می خواندند . او در سال 1909 از مدرسه آبيلن فارغ التحصيل گرديد و پس از فارغ التحصيل شدن از مدرسه برای مدتی به عنوان يك سركارگر در كارخانه لبنيات بال اسپرينگ به كار پرداخت .

 در سال 1911 با سفارش سناتور ايالت كانزاس به نام ژوزف بريستوو به مدرسه نظامی وست پوينت رفت و در سال 1915 از آنجا فارغ التحصيل شد . او در مدرسه نظامی به نام آيك خوانده می شد و بسيار به بيسبال علاقه داشت . او در مدرسه نظام فردی بسيار سخت كوش و پر تلاش بود . او پس از فارغ التحصيل شدن در جورجيا و تگزاس خدمت كرد و هرگز در جنگ جهانی اول شركت نكرد . در 1 جولای 1916 با مامی جنوا دود ازدواج نمود .

 در سال 1918 به عنوان خدمه تانك آموزش ديد . او و يك افسر جوان آمريكائی به نام جورج پاتن بسيار به تانك علاقه داشتند . جورج پاتن در جنگ جهانی دوم یکی از فرماندهان عالی رتبه آمريكائی بود و زير نظر آيزنهاور خدمت كرد . آيزنهاور تا سال 1924 به عنوان افسر اجرائی ژنرال فاكس كانر در پاناما خدمت كرد . تحت فرماندهی كانر و سپس در سال 1927 با حضور در دانشكده ستاد فرماندهی در فورت لئان ورث در كانزاس او فن فرماندهی را آموزش ديد .

 در اواخر سال 1929 و 1930 بسياری از دوستان او از ارتش خارج شده و به تجارت مشغول شدند اما آيزنهاور در ارتش باقی ماند . آيزنهاور تا سال 1935 به عنوان آجودان ژنرال مك آرتور در ستاد فرماندهی او خدمت نمود . وقتی مك آرتور به فيليپين رفت آيزنهاور نيز به همراه او به اين كشور اعزام شد . آيزنهاور در سال 1939 به آمريكا بازگشت و مقام فرماندهی ستاد در واشنگتن دی سی و كاليفرنيا و تگزاس را يافت .

 در سال 1941 او فرماندهی ستاد  ارتش سوم  در سنت آنتونيو  در تگزاس را  به دست آورددر 3 اکتبر 1941 سرتيپ شد . پس از حمله ژاپن به پرل هاربور ، آيزنهاور ژنرال ستاد در واشينتگتن ، جائی كه تا ژوئن 1942 مسئوليت اصلی طراحی نقشه های جنگی را برعهده داشت ، گرديد . او تحت فرماندهی ژنرال لئونارد گيروو در سال 1942 فرماندهی كل نيروهای متفقين در اروپا را به دست گرفت و در لندن مستقر شد .

 در نوامبر همان سال فرماندهی كل قوای متفقين درمستعمرات شمال آفريقا را به دست گرفت و موفق شد نيروهای آلمانی را از شمال افريقا بيرون كند . او سپس به سيسيل حمله كرد و موفق شد اين ناحيه را از قوای محور پاكسازی كند و سپس به خاك اصلی ايتاليا وارد شد و پس از يك سلسله نبردهای سنگين ، حكومت فاشیستی آن كشور را سرنگون نمود . در 6 ژوئن سال 1944 نيروهای متفقين تحت فرماندهی او در بزرگترين عمليات آبی خاکی تاريخ جنگ های بشری به نرماندی در شمال فرانسه حمله برد و موفق به آزادسازی فرانسه شد . با شكست آلمان در 8 ماه می 1945 فرماندهی كل ارتش اشغالگر آمريكا در غرب اروپا و شمال آلپ را به عهده داشت . او از سالهای 1945 تا 1948 جانشين جورج مارشال كه آن زمان سفير آمريكا در چين شده بود گرديد .

 

آيزنهاور در 5 ژوئن 1944 و يك روز قبل از حمله به نرماندی با افراد لشگر 101 هوابرد درباره چگونگی حمله صحبت می كند

 

 در سال 1948 رئيس دانشگاه كلمبيا شد . در سال 1950 فرمانده كل نيروهای ناتو در اروپا گرديد . در 31 ماه می 1952 به رياست دانشگاه بازگشت . آيزنهاور در سال 1952 به حزب جمهوريخواه پيوست و در انتخابات سال 1952 در انتخابات با پيروزی بر آدلای استيونسون موفق شد به رياست جمهوری دست يابد وتنها ژنرالی باشد كه در قرن بيستم به رياست جمهوری رسيد . او در انتخابات سال 1956 با 6/57 در صد آرا مجددا به رياست جمهوری رسيد . آيزنهاور در 28 مارس 1969 در بيمارستان ارتش به نام والتر ريد بر اثر ناراحتی قلبی درگذشت .

 

                                                                           نوشته شده در تاریخ : 15/01/88

                                                                                                      نظر بدهید

 

 
 

شخصیت های جنگ  
وقایع جنگ  

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.