نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  

 
 

آنتونی ایدن

 

آنتونی ایدن و چرچیل در 3 سپتامبر 1939 و در روز اعلان جنگ به آلمان با یکدیگر مشاهده میشوند  

 

آنتونی ایدن

 متولد 12 ژوئن 1897 ، مرگ 14 ژانویه 1977

 ایدن در شهر ویندستون در ایالت دورهام متولد شد. خانواده او از اعضای حزب محافظه کار انگلستان و از افراد دارای اصالت محسوب می شدند. او به رگبی و کریکت و شنا بسیار علاقه داشت و کوچکترین فرزند بارون سر ویلیام ایدن بود. مادرش سیبلی فرانسز گری از اعضای یک خانواده اصیل هلندی بود. برادر او به نام نیکلاس در ناو ایندیفا تیگیبل در نبرد یوتلند کشته شد.

 در طول جنگ اول ایدن در گردان 21 خدمت کرد و سروان شد. او نشان صلیب شجاعت را در جنگ دریافت کرد. او در سن 21 سالگی جوانترین سروان ارتش بریتانیا شناخته می شد. در دهه 1930 او در یک کنفرانس هیتلر را مشاهده نمود و احتمال داد در جنگ اول جهانی در استحکامات یورپس در بلژیک در جریان جنگ اول در مقابل او جنگیده باشد. او پس از جنگ از دانشگاه آکسفورد در زمینه زبانهای خارجی فارغ التحصیل شد. وی به زبانهای فرانسه، آلمانی، فارسی، عربی و روسی آشنائی داشت.

 در سال 1922 به عنوان نماینده حزب محافظه کار از شهر وارویک انتخاب شد و به پارلمان راه یافت. او در سال 1923 با بئاتریس بکت ازدواج نمود آنها دو فرزند پسر داشتند اما از یکدیگر طلاق گرفتند. از سال 1924 تا 1929 در دولت چمبرلین وزیر امور خارجه شد اما او مانند اکثر مردان شرکت کننده در جنگ اول جهانی به شدت با جنگ مخالف بود و اعتقاد داشت مشکلات بین المللی میبایست از طریق جامعه ملل حل و فصل گردد. با به قدرت رسیدن چرچیل و آغاز جنگ دوم جهانی و اعلام جنگ بین دو کشور انگلستان و آلمان در 3 سپتامبر 1939 او در دولت چرچیل وزیر امور خارجه شد.

 ایدن از سال 1942 تا پایان جنگ مسئولیت مستقیم نظارت بر فرماندهی نیروهای انگلیسی در خاورمیانه تحت فرماندهی ژنرال هارولد الکساندر را برعهده داشت. پسرش سایمون در روزهای پایانی جنگ دوم در برمه با هواپیمای خود سقوط نمود و کشته شد. این امر منجر به ایجاد اختلاف بین او همسرش و در نهایت جدائی آنها گردید. وقتی در سال 1945 حزب لیبرال در انتخابات پیروز شد، او قائم مقام حزب محافظه کار گردید.

 در سال 1952 با کلاریسا چرچیل یکی از اقوام وینستون چرچیل ازدواج نمود. در سال 1953 وی از عناصر پشت پرده کودتای نظامیان در ایران بود. ایدن در سال 1954 ملقب به لقب سر گردید. در سال 1955 نخست وزیر گردید و در سال 1956 بحران سوئز با حمله مشترک انگلستان و فرانسه و اسرائیل در زمان نخست وزیری او شکل گرفت. او تا سال 1957 نخست وزیر بود و در این سال از سیاست کناره گرفت. در سال 1977 او به دلیل ابتلا به سرطان کبد درگذشت.

 

آنتونی ایدن به شنا بسیار علاقه داشت. در این تصویر او در حال شیرجه دیده میشود

 

 

                                                                         نوشته شده در تاریخ : 20/03/88

                                                                                                    نظر بدهید

 

 
 

شخصیت های جنگ  
وقایع جنگ  

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.