نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  

 
 

سیمون تیموشنکو

 

 

 

 سيمون تيموشنكو

 متولد 18 فوریه 1895 ، مرگ 31 مارس 1970

 سيمون تيموشنكو در مناطق جنوبی بسارابی در اودسای اكرائين به دنيا آمد. او در سال 1915 و در زمان جنگ اول جهانی به ارتش امپراطوری روسيه پيوست و به عنوان افسر نيروی سواره نظام روسيه در جنگ اول در جبهه غرب ( غرب روسيه و نه اروپا ) خدمت كرد. در زمان انقلاب 1917 او به انقلابيون پيوست و در سال 1918 عضو ارتش سرخ روسيه گرديد.

 او در سال 1919 عضو حزب بلشويك شوروی گرديد. در طول جنگ داخلی روسيه او در جبهه های مختلف جنگيد. در  یکی  از اين  جنگها  در  شهر تزاريتسين ( به معنی شهر تزار ) با استالين آشنا شد ( پس از مدتی اين شهر به نام استالين گراد تغيير نام يافت و خونين ترين جنگ تاريخ بشر در آن رخ داد و پس از سقوط كمونيسم نام اين شهر برای سومين بار در طول قرن گذشته به ولگا گراد تغيير نام يافت ). تيموشنكو پس از قدرت يافتن استالين در دهه 1920 به سرعت ترقی نمود.

 او به همراه مارشال بودینی سواره نظام بودینی و گروه سواره نظام ارتش سرخ را بنيان گذاشتند. در جريان نبرد شوروی و لهستان در سال 1921 او فرماندهی سواره نظام شوروی را در اختيار داشت كه در اين نبرد ارتش سرخ شوروی شكست خورد. او سالهای متمادی فرماندهی بخشهای مختلف كشور شوروی را به عهده داشت. در سال 1933 فرماندهی ارتش شوروی دربيلوروسی، در سال 1935 فرماندهی ارتش شوروی در كيف، در سال 1937 فرماندهی ارتش شوروی در خاركف، و در سال 1938 مجددا به فرماندهی ارتش شوروی در كيف برگزيده شد.

 در جريان حمله به لهستان در سپتامبر 1939 و پس از آغاز جنگ دوم جهانی كه با حمله آلمان نازی به وقوع پيوست، او فرماندهی ارتش شوروی در جبهه اكرائين را به عهده داشت. پس از انكه وروشيلف در جريان جنگ زمستانی در حمله به فنلاند فرماندهی ضعیفی از خود به نمايش گذاشت تيموشنكو در ماه ژانویه 1940 جايگزين او و كميسر وزارت دفاع شوروی شد. تيموشنكو دست به مدرنيزه و ماشينيزه نمودن ارتش سرخ زد زيرا او حمله آلمان نازی به شوروی را حتمی الوقوع ميدانست بنابراين دستور داد توليد تانك و ادوات سنگين بسرعت افزايش يابد.

 وقتی جنگ آلمان و شوروی آغاز شد تيموشنكو فرمانده ارتش سرخ در جبهه مركزی روسيه در اسمولنسك بود. در جريان تصرف اين شهر یکی از شديدترين برخوردهای نظامی در جنگ دوم رخ داد. او در جبهه اكرائين و خاركف جنگيد اما با درخشش قدرت فرماندهی مارشال ژوكف و شكستهای پياپی تيمو شنكو، استالين او را از فرماندهی در لنينگراد، و سپس استالين گراد و سپس قفقاز و سرانجام حوزه دريای بالتيك معزول نمود.

 با پايان جنگ او به فرماندهی ارتش سرخ در بيلو روسی و سپس اورال منصوب شد و در سال 1960 به عنوان افسر عالی رتبه بازرسی وزارت دفاع منصوب گرديد. تيموشنكو در سال 1970 در مسكو درگذشت.

 

                                                                       نوشته شده در تاریخ : 10/10/87

                                                                                                  نظر بدهید

 

 
 

شخصیت های جنگ  
وقایع جنگ  

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.