نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  

 
 

لاورنتی بریا

 

 

در عکس بريا و سوتلانا دختر استالين كه بر زانوان بريا نشسته است

 

 لاورنتی بريا

 متولد 29 مارس 1899 ، مرگ 22 دسامبر 1953

 بريا در مرخيولی نزديك  بندر سوخومی  در گرجستان  متولد شد  و  از نظر نژادی به اقوام مينگرلی ( یکی از اقوام ساكن قفقاز ) تعلق داشت. او در كودکی پدر خود را از دست داد و تحت نظر مادربزرگش شد. او در مارس 1917 وقتی در مدرسه مهندسی مشغول به تحصيل بود به حزب بلشويك پيوست. او سپس برای انجام ماموريت به باكو رفت و در سازمان اطلاعات جمهوری آذربايجان به خدمت مشغول شد.

 او در سال 1921 به سازمان چكا ( پليس مخفی مخوف حكومت كمونیستی ) پيوست. در همان سال بلشويك ها با يك انقلاب داخلی كه با هجوم ارتش سرخ كمونيست همراه بود موفق به براندازی حكومت منشويك ها و حكومت ملی گرای گرجستان شدند. بريا در سال 1922 و پس از كشتار بسيار بی رحمانه دشمنان و افراد ضد انقلاب به عنوان قائم مقام OGPU ( سازمان چكا در اين زمان به اين نام تغيير نام يافته بود ) برگزيده شد.

 در سال 1924 بريا در راس OGPU شورش ملی گرايان گرجستان را با اعدام بيش از 10 هزار نفر مردم گرجستان سركوب نمود. او در سال 1932 به عضويت كميته مركزی حزب كمونيست برگزيده شد و در اين سمت ( پس از كشتار شورشيان و مخالفان كه ذكر آن گذشت ) به ترور و كشتار كمونيست های قدیمی حزب اقدام نمود. استالين به دليل قدرت خارق العاده او در كشتار، وی را به مسكو فراخواند و به رياست NKVD ( اكنون OGPU به اين نام تغيير نام داده بود ) منصوب نمود.

 او در اين سمت نيكلای يژوف رئيس پیشین NKVD را( كه فردی خونخوار و بی رحم بود و بسياری از مردم شوروی را كشتار كرده بود ) دستگير و اعدام نمود و در NKVD تصفيه خونینی براه انداخت و به جای افراد تصفيه شده تعدادی از افراد چكای گرجستان را كه از هم ميهنانش بودند به جای آنها جايگزين نمود.

 با حمله آلمان نازی به لهستان وآغاز جنگ دوم جهانی قسمتی از ارتش لهستان به شوروی پناهنده شد اما او دستور كشتار آنها را صادر نمود. اين كشتار در تاريخ سياسی جهان به نام كشتار كاتين معروف شد. با حمله آلمان نازی به شوروی بريا به سمت مارشال اتحاد شوروی ارتقا يافت و عضو كميته جنگ شد. در طول دوران جنگ او مسئوليت تدارك ملزومات چنگی را بر عهده داشت و تقريبا پس از استالين دارای قدرت بسياری بود چنانكه بسياری از مارشالها و ژنرالهای ارتش شوروی از او در هراس بودند.

 

در 5 مارس 1941 نامه بريا به استالين برای كشتار لهستانيها در كاتين پيشنهاد می شود 

 

 وقتی آلمان در سال 1944 خاك شوروی را تماما تخليه نمود و از آن عقب رانده شد، بريا مردم چچن، اينگوش، تاتارهای كريمه وآلمانی تبارهای حوزه ولگا را به آسيای ميانه تبعيد نمود. اين تبعيد در واقع يك پاكسازی نژادی به معنای واقعی بود. او در سال 1949 موفق شد برنامه توليد بمب اتمی شوروی را كه زير نظر شخص او انجام شد با موفقيت به اتمام برساند و پروژه توليد بمب هيدروژنی شوروی را در دستوركار قرار داد.

 پس از مرگ استالين در 5 مارس 1953 بريا دستورات سريع و صریحی برای ايجاد فضای باز سياسی و آزادی تعدادی از زندانيان و نيز لغو نظام پلیسی صادر نمود. اما هيئت حاكمه وقت شوروی مركب از خروشچف، مارشال ژوكف، بولگانين و مالنكف به دليل گذشته او در ارتكاب جنايات و ترس از قدرت يافتن وی، پس از آنكه همگی برای حذف بريا از قدرت با هم به تفاهم رسيدند، در يك جلسه هيئت حاكمه او را به جاسوسی برای انگلستان متهم و در همان جلسه دستور بازداشت وی را صادر نمودند.

 او بسيار بی سرو صدا بازداشت و به يك زندان نامعلوم در اطراف مسكو و به عبارتی به يك بازداشتگاه مخفی در كنار رودخانه مسكو انتقال يافت و در زمانی نامعلوم تير باران گرديد. تمام اعضای خانواده او پس از دستگيری وی دستگير، شكنجه و برای مدتی زندانی شدند كه از آن جمله ميتوان به همسرش نينا گگچكوری و پسر او اشاره نمود. همچنين بسياری از اعضای گرجستانی NKVD پس ازمرگ او بازداشت و تيرباران و يا بركنار شدند. مدتی پس از مرگ او شوروی بمب هيدروژنی خود را با موفقيت آزمايش كرد اما بريا زنده نماند تا ببيند.

 

                                                                       نوشته شده در تاریخ : 10/10/87

                                                                                                  نظر بدهید

 

 
 

شخصیت های جنگ  
وقایع جنگ  

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.