نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  

 
 

هیرو هیتو

 

هيرو هيتو و ژنرال داگلاس مك آرتور پس از تسليم ژاپن

 

 هيرو هيتو

 متولد 29 آوریل 1901 ، مرگ 7 ژانویه 1989

 هيرو هيتو در خانواده سلطنتی ‍ در ( آيوما )ی توكيو زاده شد. پدر او يوشی هيتو و مادرش ساداكو نام داشت پس از مرگ پدر بزرگش در 30 جولای 1912 و آغاز سلطنت پدرش ، او رسما وليعهد گرديد. هيرو هيتو از سال 1908 الی 1914 در مدرسه پسرانه گاكوشواين تحصيل نمود.

 او از سال 1914 تا 1921 به موسسه مخصوص تربيت وليعهد رفت و در سال 1921 برای مدت 6 ماه به كشورهای اروپائی فرانسه، ايتاليا، انگلستان، هلند و بلژيك مسافرت نمود و اولين شاهزاده ژاپنی بود كه به اروپا مسافرت نمود. او پس از بازگشت به عنوان نايب السلطنه ژاپن در 29 نوامبر 1921 منصوب گرديد. پدر او در اين زمان دچار بيماری روانی گرديد. او  در  زمان نيابت  سلطنت  در 13 دسامبر 1921 يك معاهده با كشورهای آمريكا، انگلستان، فرانسه، بست كه به موجب آن وضعيت موجود در حوزه پاسفيك به رسميت شناخته می شد. او همچنين يك معاهده همكاری با انگلستان منعقد نمود معاهده دريائی با آمريكا نيز در سال 1922 بسته شد.

 در 1 سپتامبر 1923 زمين لرزه بزرگ و معروف توكيو رخ داد كه در جريان آن هزاران نفر جان خود را از دست دادند. همچنين بر اساس نتايج انتخابات ماه می 1925 به تمام افراد بالای 25 سال حق رای داده شد. هيرو هيتو در 26 ژانويه سال 1924 با دختر عموی خود به نام گاكاكونی ازدواج نمود. در 25 دسامبر 1926 پدر او در گذشت و او رسما صد و بيست و چهارمين امپراطور ژاپن شد. سالهای ابتدائی امپراطوری او مصادف با بحران مالی جهانی موسوم به گريت كرش و قدرت گرفتن فزاينده ژنرالهای ژاپنی و نيروی دريائی گرديد.

 او در 9 ژانويه سال 1932 از يك سوء قصد كه با پرتاب نارنجك دستی و توسط اعضای ناسيوناليست مقاومت كره انجام گرديد جان بدر برد. در سال 1932 نخست  وزير  معتدل  ژاپن  به نام اينوكائی تسو يوشی ترور گرديد و كشته شد. در فوريه سال 1936 نظاميان ژاپن كودتا نمودند. نتيجه اين كودتا كشتار تعدادیی از سياستمداران و نظاميان بود. پس از اين كودتا جناح تندرو و راديكال ژنرالهای ژاپنی قدرت را به دست گرفتند. در سال 1931 ژاپن  به  منچوری  حمله  كرد  بنا  به  اظهارات آكيرا فوجی وارا امپراطور شخصا اعلام كرد نظاميان ژاپنی ناقض حقوق بين الملل را از هرگونه مجازات معاف می كند. اين امر موجب آغاز موجی از خونريزی و سفاکی و كشتار دسته جمعی در چين گرديد كه ابعاد آن بسيار وسيع بود. فجایعی مانند كشتار مردم نانجينگ در اين زمان اتفاق افتاد.

 علاوه بر اين يوشی آکی يوشی می و سه ای يا ماتسونو اظهار ميدارند امپراطور شخصا دستور استفاده از گاز شيميائی تاكسيك را صادر نمود در طول مدت جنگ در ووهان از آگوست تا اکتبر 1938 امپراطور دستور استفاده از گاز تاكسيك را برای تعداد 375 مرتبه داده بود. به دليل استفاده از گاز تاكسيك ژاپن در 14 ماه می از جامعه ملل اخراج گرديد. ژاپن سپس با كشورهای ايتاليا و آلمان يك پيمان اتحاد نظامی منعقد نمود و گروه كشورهای محور را تشكيل دادند در حاليكه امپراطور شخصا خواهان اتحاد با انگلستان بود.

 در 4 سپتامبر 1941 كابينه ژاپن تصميم گرفت به منظور دفاع از خود برای جنگ با كشورهای  آمريكا ، انگلستان و هلند آماده شود. در 7 دسامبر 1941 ناوگان امپراطوری ژاپن بشکلی غافلگيرانه و بدون اعلام قبلی به مركز ناوگان دريائی آمريكا در اقيانوس آرام واقع در پرل هاربور هاوائی حمله كرد و تلفات و خسارات زيادی بر آمريكا وارد آورد. با آغاز جنگ در شرق دور در مراحل اوليه، ارتش ژاپن به موفقيت هائی دست يافت كه از آن جمله تصرف برمه، تصرف مالزی، تصرف سنگاپور، حمله به داروين در استراليا ، تصرف فيليپين و ...... را ميتوان نام برد.

 اما نيروهای متفقين مركب از آمريكا، انگلستان، استراليا و نيوزلند تحت فرماندهی يك ژنرال توانا و مصمم به نام داگلاس مك آرتور با تجديد سازمان موفق شدند موج جنگ را برگردانند. اين نبردها كه به شكست ژاپن منتهی شد عبارت بودند از نبرد ميدوی، نبرد ايوجيما، نبرد گينه نو، نبرد جزاير سليمان، نبرد لييت ( برای تصرف فيليپين )، نبرد گوادال كانال و .... پس ازشكست ژاپن در نبرد لييت در فيليپين كونوئه نخست وزير از امپراطور درخواست نمود تا مذاكره برای صلح را مد نظر قرار دهد اما امپراطور اصرار داشت تا مذاكره فقط پس از كسب يك پيروزی در جنگ و با هدف ايجاد فشار بر طرف ديگر مذاكره انجام گيرد.

 در آوریل 1945 اتحاد شوروی اعلام كرد ديگر در جنگ اقيانوس آرام بی طرف نخواهد بود. در 8 ماه می آلمان نازی رسما تسليم شد. در 22 ژوئن امپراطور با سايينگ وزير خود ملاقات نمود و به او برای مذاكره با آمريكا اختيار مطلق داد. در 26 جولای سران متفقين در پوتسدام ملاقات نمودند و در اين كنفرانس خواهان تسليم بی قيد و شرط ژاپن شدند. همچنين ترومن در اين كنفرانس به چرچيل و استالين اطلاع داد كه كشورش به يك سلاح بسيار مخرب و تاکتیکی دست يافته است. شورای دولتی ژاپن تسليم بی قيد و شرط را نپذيرفت. در 7 و 9 آگوست هيرو شيما و ناكازاکی مورد اصابت 2 بمب اتمی كه ترومن دست يابی به آن را به اطلاع دو متحد خود رسانده بود قرار گرفتند و بکلی ويران شدند.

 در 15 آگوست امپراطور در يك نطق راديوئی كه او برای اولين بار از آن طريق با ملت خود سخن ميگفت تسليم ژاپن را پذيرفت. تعدادی از نظاميان و افسران عالی رتبه ژاپن كه نمی خواستند زير بار تسليم بروند كودتا نمودند اما اين كودتا ناكام ماند و تعدادی از اين افسران با حضور در معبدی در توكيو به رسم سامورائی ها خودکشی ( هاراگيری ) نمودند در دوم سپتامبر 1945 در عرشه ناو يو اس اس ميسوری آمريكا در خليج توكيو قرار داد تسليم امضاء شد پس از تسليم ژاپن مك آرتور به عنوان فرمانده نظاميان آمريكائی در ژاپن با تشكيل دادگاهی به نام دادگاه توكيو تعدادی از نظاميان و افسران عالی رتبه ژاپنی را محاكمه و از آن بين تعدادی را اعدام نمود. همچنين با تغيير قانون اساسی ژاپن اين كشور از داشتن ارتش منع گرديد و اين كشور وارد عصر شكوفائی صنعتی گرديد.

 امپراطور هيرو هيتو در 7 ژانويه سال 1989 در گذشت اما بسياری از مورخين او را به دليل جنايت در شرق آسيا و علی الخصوص چين يك جنايتكار جنگی ميدانند كه از محاكمه و مجازات گريخت. همچنين او به دليل گسترش دموكراسی و تبديل ژاپن به يك قدرت نظامی و صنعتی بسيار مورد احترام مردم ژاپن در زمان حيات و حتی بعد از آن می باشد.

 همچنين تعدادی از مورخين دليل بمب باران اتمی ژاپن را ايجاد ترس در استالين به منظور مقابله با توسعه طلبی او می دانند زيرا بنا به ارزيابی عده ای از كارشناسان نظامی ژاپن در حالی بمب باران شد كه ديگر نمی توانست برای مدت طولانی مقاومت نمايد و اطلاع آمريكا از عزم ژاپن برای اعزام يك هيئت جهت مذاكره درخصوص تسليم بی قيد و شرط باعث گرديد مقامات آمريكائی در بمب باران آن كشور شتاب كنند. زيرا هدف آنان ترساندن شوری بود نه بمب باران ژاپن. و چنانچه اين كشور تسليم ميگرديد ديگر امكان آزمايش اين سلاح برای ترساندن استالين فراهم نمی آمد.

 

 

                                                                           نوشته شده در تاریخ : 25/01/88

                                                                                                      نظر بدهید

 

 
 

شخصیت های جنگ  
وقایع جنگ  

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.