نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  

 
 

رودولفو گرازیانی

 

گرازیانی در لیبی

 

 رودولفو گرازیانی

 متولد 11 آگوست 1882 ، مرگ 11 ژانویه 1955

 گرازیانی در شهر فلیتینو در ایالت ( لازیو )ی ایتالیا به دنیا آمد. او در جنگ اول جهانی شرکت نمود و به عنوان جوانترین سرهنگ ارتس پادشاهی ایتالیا به این مقام رسید. در دهه 1920 گرازیانی به فرماندهی ارتش استعماری ایتالیا در لیبی منصوب شد و ماموریت یافت شورشیان سنوسی در لیبی به رهبری عمر مختار سرکوب نماید. او در این کشور تعداد زیادی اردوگاه نگهداری از اسیران و غیر نظامیان سنوسی را دایر نمود که افراد محصور در این اردوگاهها یا کشته می شدند و یا می مردند. آنان سرنوشتی جز کشته شدن با طناب دار و یا شلیک گلوله و یا مرگ بر اثر قحطی و یا بیماری نداشتند.

 گرازیانی در این کشور لقب فزان که در زبان عربی به معنی قصاب میباشد را یافت ( فزان همچنین نام یکی از ایالات کشور لیبی می باشد ). از سالهای 1925 تا 1930 گرازیانی سمت جانشین فرماندار ایتالیا و از سالهای 1930 تا 1934 سمت فرمانداری ایتالیا در لیبی را یافت. او در سال 1934 از این سمت کناره گرفت و در سال 1935 فرماندار ایتالیا در سومالی ایتالیا شد. در طول سالهای 1935 تا 1936 او فرمانده ارتش ایتالیا در جنگ دوم ایتالیا واتیوپی شد.

 در جریان این جنگ ها گرازیانی با استفاده از تسلیحات شیمیائی در جنگهای اوگاندا و گناله دوریا دست به کشتار گسترده غیر نظامیان و نظامیان زد. او سپس فرماندار کل اتیوپی شد. در 18 فوریه 1937 دو مرد که دارای ملیت اریتره و عضو جنبش مقاومت این کشور بر ضد ایتالیا بودند به نامهای ابرهه بوچ و موگس آگسدوم در آدیس آبابا تلاش کردند با یک نارنجک دستی گرازیانی را ترور کنند اما این ترور ناموفق بود. به مافات این ترور 30 هزار نفر از مردم اتیوپی که نیمی از آنان را جوانان این کشور تشکیل می دادند توسط ایتالیا ئی ها کشته شدند.

 گرازیانی از 1939 تا 1941 فرمانده ستاد ارتش پادشاهی ایتالیا بود. پس ازمرگ مارشال ایتالو بالبو گرازیانی فرمانده ارتش ایتالیا در شمال آفریقا شد. در سال 1940 موسولینی دستور داد گرازیانی با فرماندهی ارتش دهم به مصر حمله کند اما این حمله منجر به شکست سختی برای ارتش ایتالیا و گرازیانی شد و این تصور را شدت بخشید که ارتش ایتالیا فقط توان جنگ با ارتش های برهنگان آفریقائی را دارد.

 گرازیانی در سال 1941 جایش را به ایتالو گاریبالدی داد. گرازیانی تنها کسی بود که پس از کودتا بر ضد موسولینی به او وفادار ماند. پس از پایان جنگ او توسط متفقین برای مدت کوتاهی در زندان سان ویتور در میلان زندانی بود. در سال 1950 یک دادگاه ایتالیائی او را به دلیل همکاری با نازیها محکوم به 19 سال زندان نمود اما او چند ماه بعد آزاد شد. درسال 1955 گرازیانی در شهر رم در گذشت.

 

                                                                           نوشته شده در تاریخ : 26/01/88

                                                                                                      نظر بدهید

 

 
 

شخصیت های جنگ  
وقایع جنگ  

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.