نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  

 
 

گاله آزو چیانو

 

کنت چیانو وهمسرش ادا موسولینی

 

 گاله آزو چیانو

 متولد 18 مارس 1903 ، مرگ 11 ژانویه 1944

 چیانو در شهر لیورنوی ایتالیا متولد شد. او فرزند آدمیرال کنت کستانزو چیانو قهرمان نیروی دریائی ایتالیا در جنگ جهانی اول بود. چیانو پس از فارغ التحصیل شدن از دانشکده حقوق به عنوان وابسته دیپلماتیک در ریو دو ژانیرو منصوب شد.

 در 24 آوریل 1930 او با دختر موسولینی به نام ادا موسولینی ازدواج نمود و به عنوان کنسول ایتالیا به شانگهای چین فرستاده شد. او پس از بازگشت به ایتالیا به عنوان رئیس خبرگزاری وزارت تبلیغات حکومت فاشیستی ایتالیا برگزیده شد. چیانو در جنگ دوم ایتالیا اتیوپی به عنوان خلبان بمب افکن در یک اسکادران خدمت نمود ( در این جنگها نیروی هوائی ایتالیا با پرتاب بمب های شیمیائی دست به کشتار دسته جمعی زد ).

 او در سال 1936 به جای موسولینی که سرپرستی وزارت امور خارجه را نیز بر عهده داشت برگزیده شد. ظاهرا او در ترور دو برادر ضد فاشسیت ایتالیائی پناهنده به نامهای کارلو و نلو روسیلی که در 9 ژوئن 1937 در فرانسه به قتل رسیدند دخالت داشته است. با آغاز جنگ دوم او از صف طرفداران اتحاد با آلمان خارج شد و در بهار سال 1943 پس از حمله متفقین به شمال آفریقا و سپس به سیسیل و بدبختی های بزرگ در جبهه شرق او به مخالفت با جنگ بر خواست و خواستار خروج ایتالیا از جنگ شد. در شب 24 جولای 1943 موسولینی خواستار جلسه فوری شد. در این جلسه با رای 19 - 7 موسولینی از نخست وزیری برکنار شد و چیانو هم جزو کسانی بود که به برکناری او رای داده بود.

 پس از آنکه موسولینی توسط یک واحد کماندوئی از افراد اس اس به رهبری اوتو اسکورزنی ربوده شد و در شمال ایتالیا یک حکومت تحت حمایت آلمان ایجاد نمود دستور تیر باران چیانو، دی بونو  و جیوانی مارینلی را صادر نمود. حکم اعدام در 11 ژانویه 1944 اجرا شد و چیانو و دیگر افراد محکوم تیر باران شدند. همسر چیانو، ادا، موفق شد پس از اعدام چیانو دفتر خاطرات او را با همکاری یک عضو ایتالیائی گشتاپو به نام امیلیو پوکسی به سوئیس منتقل نماید. این خاطرات تماما در سال 2002 منتشر شد.

 

                                                                           نوشته شده در تاریخ : 06/03/88

                                                                                                      نظر بدهید

 

 
 

شخصیت های جنگ  
وقایع جنگ  

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.