نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  

 
 

پیترو بادولیو

 

پیترو بادولیو و موسولینی

 

 پیترو بادولیو

 متولد 2 سپتامبر 1871 ، مرگ 1 نوامبر 1956

 پیترو بادولیو در شهر گرازنو در ایالت پیه مونت به دنیا آمد. او پس از فارغ التحصیلی از دانشکده نظامی تورین در سال 1892 با درجه ستوان یکم در واحد توپخانه در جنگ اریتره ( سال 1896 ) و جنگ لیبی ( سال 1912 ) شرکت کرد و به عنوان یک چهره درخشان نظامی معرفی شد. در آغاز ورود ایتالیا به جنگ اول جهانی او درجه سرهنگ دومی داشت. وقتی درماه می سال 1916 او موفق شد مونت سابوتینو را تصرف کند به مقام ژنرالی نائل شد اما در 24 اکتبر 1917 در جنگ کاپورتو از قوای اتریش و آلمان شکست سختی خورد.

 پس از جنگ او بسیار تلاش کرد تا پرونده خود در زمینه نقش خود در شکست را از بین ببرد. با پایان جنگ او سناتور شد اما بعنوان وابسته نظامی در 1920 به رومانی و 1921 به آمریکا اعزام گردید. با آغاز جنبش فاشیسم در ایتالیا، بادولیو در ابتدای امر با موسولینی مخالف بود. در سال 1922 به برزیل فرستاده شد و پس از بازگشت به ایتالیا در 4 ماه می 1924 او رئیس ستاد ارتش شد و در این زمان نسبت به موسولینی تغییر عقیده داد. در 25 ژوئن 1925 او به مقام مارشالی رسید و از سالهای 1929 تا 1933 به مقام فرمانداری ایتالیا در لیبی منصوب گردید.

 با وجودیکه در جنگ دوم اتیوپی و ایتالیا ( 3 اکتبر 1935 ) بادولیو حضور نداشت اما به دلیل سوء فرماندهی مارشال دی بونو، جایگزین وی شد. بادولیو در جنگهای تمبین، آمبا آرادام، نبرد دوم تمبین و نبرد شیر با استفاده از گازهای شیمیائی دست به کشتار وسیع بومیان آفریقا زد و در 5 ماه می 1936 وارد آدیس آبابا شد و با صدور اعلامیه ای ویکتور امانوئل سوم را امپراطور اتیوپی و خودش را فرمانداراتیوپی اعلام کرد.

 در 11 ژوئن 1936 رودولفو گرازیانی جانشین او شد و بادولیو به سمت قبلی خود یعنی فرماندهی ستاد ارتش ایتالیا بازگشت. او به هیچ وجه از اتحاد ایتالیا با آلمان نازی طرفداری نمی کرد و یکی از منتقدین این سیاست بود. پس از ناکامی ایتالیا  در یونان بادولیو جایش  را  به یوگو کاوالرو  داد. در 24 جولای 1943 پس از حمله متفقین به سیسیل او به دیدار موسولینی رفت که توسط پادشاه ایتالیا از سمت خود برکنارشده بود. بادولیو پس از برکناری موسولینی جانشین او شد و نخست وزیر گردید. او حکومت نظامی اعلام کرد و موسولینی دستگیر و تحت نظر قرار گرفت.

 وی همچنین مذاکره با متفقین را شروع نمود. در 3 سپتامبر 1943 ژنرال جوزپه کاستلانو قرار داد متارکه جنگ را در شهر کاسیبیله به نمایندگی از طرف بادولیو امضاء نموددولت  بادولیو  در 23 سپتامبر 1943 به دولت آلمان نازی اعلان جنگ داد اما حکومت او مدت زیادی پا برجا نبود. با فرار موسولینی و افزایش مخالفت ها او برکنار شد و جایش را به ایوانو بونامی داد. پس از پایان جنگ او به دلیل همکاری با متفقین در زمان حمله به ایتالیا، هرگز به خاطر جنایات جنگی در آفریقا تحت تعقیب قرار نگرفت. بادولیو در 1 نوامبر 1956 درگذشت.

 

                                                                           نوشته شده در تاریخ : 06/03/88

                                                                                                      نظر بدهید

 

 
 

شخصیت های جنگ  
وقایع جنگ  

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.