یوشیکو کاواشیما

 

 

 

 یوشیکو کاواشیما  金璧辉

 او تنها جاسوس جهان است که از 8 سالگی جاسوسی می آموخت

 متولد 24 می 1907 - مرگ 25 مارس 1948

 یوشیکو در تاریخ 24 ماه می 1907 در شهر پکن متولد شد. نام او در زمان تولد آیسین جیئورو زاینیان بودو نام اصلی چینی وی جین بیهوئی بود. او که 14 مین دختر پرنس سو که یکی از افراد خاندان امپراطوری منچوکو بود همچنین 10 برادر داشت. او را دانگ ژن نیز می نامیدند که به معنی جواهر شرق میباشد. او از سن 8 سالگی تحت تربیت نانیوا کاواشیما جاسوس مشهور ژاپنی که در خدمت خاندان منچوکو بود، قرار گرفت. کاواشیما قبل از خدمت به خاندان منچوکو در زمان حکومت کینگ ریاست آکادمی پلیس شهر پکن را برعهده  داشت. اگرچه بیشتر اوقات از کاواشیما به عنوان یک عامل امپریالیست یاد می شود اما او در اوایل دوره ریاست خود بر آکادمی پلیس تلاش زیادی برای بهبود و اصلاحات در این نیرو بکار برد. مدتی بعد آیسین جیئرو زاینان نام خود را به یوشیکو کاواشیما که برگرفته شده از نام استاد سابقش بود، تغییر داد و برای تحصیل به ماتسوموتو ناگانو در ژاپن فرستاده شد تا مطابق با فرهنگ ژاپن تربیت شود.

 در سال 1927 یوشیکو با گانجوجاب پسر ژنرال جنجییورجاب فرمانده ارتش داخلی مغولستان که ریاست جنبش استقلال مناطق منچوری - مغولستان را برعهده داشت ازدواج کرد اما این ازدواج فقط 2 سال طول کشید و یوشیکو پس از جدائی از همسرش به منطقه ویژه خارجیان در شانگهای نقل مکان نمود. او زمانی که در شهر شانگهای زندگی میکرد با وابسته نظامی و مامور اطلاعاتی ژاپن در شانگهای به نام ریوکیچی تاناکا ملاقات نمود و این افسر ژاپنی از نفوذ یوشیکو در مغولستان و منچوری برای ایجاد یک شبکه اطلاعاتی در آن مناطق استفاده کرد و شبکه خود را در این مناطق تاسیس نمود. زمانی که در سال 1932 شانگهای به جنگ کشیده شد و جنگ بین نیروهای چینی و ژاپنی آغاز شد یوشیکو به منزل تاناکا رفت و با او زندگی نمود.

 پس از فراخوانی تاناکا به ژاپن، یوشیکو ارتباط جاسوسی خود را با افسر جایگزین تاناکا به نام ژنرال کنجی دوئی هارا حفظ نمود. کنجی دوئی هارا یوشیکو را به عنوان یک مامور مخفی در منچوری در نظر گرفت زیرا وی شخصیتی کاملا جذاب و مسلط داشت و توانائی تحت تاثیر قرار دادن مردان را دارا بود و برای ارتباط نزدیک و دوستانه با پارتیزانها بدون جلب توجه زیاد مناسب بود. یوشیکو پس از ورود به منچوری با امپراطور سابق کینگ به نام پوئی آشنا شد و از آنجائی که خود عضو خاندان سلطنتی منچوکو بود در زمان اقامتش در شهر تیان جین امپراطور سابق را به خانه اش دعوت نمود. یوشیکو به دلیل ارتباط نزدیکی که با پوئی امپراطور سابق کینگ داشت موفق شد او را ترغیب به بازگشت به سرزمین مادریش در منچوری که اینک ژاپنی ها در آن ایالت جدید منچوکو را تاسیس نموده بودند، نماید و در واقع تشکیل امپراطوری منچوکو را باید نتیجه کار یوشیکو دانست. پس از آغاز بکار امپراطوری تازه تاسیس منچوکو، یوشیکو چند نقش مختلف را بازی کرد و برای مدتی معشوقه ژنرال ژاپنی هایائو تادا که اینک مشاور نظامی امپراطور پوئی بود، گردید. یوشیکو در سال 1932 به صورت مستقل یک نیروی سواره نظام ضد شورش که بین 3 تا 5 هزار نفر نیرو داشت، ایجاد کرد که متشکل از راهزنان سابق برای مبارزه با پارتیزانهای ضد ژاپنی بود و این مسئله موجب شد تا روزنامه های ژاپنی از او با نام ژاندارک منچوکو یاد کنند.

 یوشیکو در اجتماع آن روز منچوکو فردی شناخته شده بود و حتی در یک مورد در رادیو یک آهنگ را اجرا نمود. در خصوص او در جامعه آن روز منچوری افسانه ها و نیمه افسانه هائی در مورد سواستفاده های وی در روزنامه ها منتشر شد که بیشتر این جعلیات در روزنامه پولپ فیکشن پرس چاپ می شد. او علیرغم محبوبیت بسیار بالایش، و به عنوان یک نماد تبلیغاتی، و به عنوان یک مامور اطلاعاتی که سود بسیاری را برای ژاپنی ها ایجاد نموده بود، به دلیل انتقاد فزاینده اش از سیاست های نظامی و استعماری ژاپن که از منچوکو به عنوان پایگاهی برای حمله به چین استفاده می کرد، ارزش اطلاعاتی خود را از دست داد.

 پس از پایان جنگ در تاریخ 11 نوامبر 1945 یک خبر گزارش شده از چین حاکی از این بود که پس از یک جستجوی زیاد یک زن زیبا در با لباس مردانه محلی در پکن توسط واحد ضداطلاعات چین بازداشت شده است. این شخص کسی جز یوشیکو نبود. یوشیکو در سال 1948 در دادگاهی در شهر هان جیان توسط دادگاه دولت ملی چین و با نام اصیل چینی خود (جین بیهوئی) به اتهام خیانت محاکمه شد و پس از محکومیت به اعدام در تاریخ 25 مارس 1948 با شلیک گلوله به پشت سرش اعدام گردید. از او با نام ماتاهاری شرق و یا جواهر شرق نیز یاد می کنند. او به طور قطع تنها جاسوسی است که از سن 8 سالگی تحت آموزشهای جاسوسی قرار گرفته است و از ابتدای کودکی خود جاسوسی می کرده است.     

 

 

                                                                                    نوشته شده در تاریخ : 15/10/91

                                                                                                               نظر بدهید

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.