ورا اتکینس

 

 

 ورا اتکینس

 متولد 16 ژوئن 1908 ، مرگ 24 ژوئن 2000

 ورا ماریا روزنبرگ در 16 ژوئن 1908 در یک خانواده یهودی در بخارست رومانی متولد شد. در سال 1933  خانواده وی به انگلستان مهاجرت نمود اما پس از گذشت دو سال آنان به فرانسه مهاجرت نمودند. او در دانشگاه سوربورن پاریس در رشته زبانهای مدرن ثبت نام کرد. نام خانوادگی اتکینس برگرفته شده از نام خانوادگی مادرش که از اهالی آفریقای جنوبی بود میباشد که ورا به آن عادت داشت. وی دختر عموی رودولف وربا بود (وربا یک یهودی بود که پس از فرار از آشوویتس موفق شد گزارشهائی در خصوص جنایات نازیها به متفقین ارائه نماید).

 پس از حمله آلمان نازی به فرانسه و شکست آن کشور در ماه می 1940 ورا اتکینس به انگلستان مهاجرت نمود و در فوریه 1941 به بخش فرانسه SOE  پیوست. او تا آگوست 1944 به عنوان یک غیر نظامی فعالیت می کرد اما پس از آن به عنوان فرمانده اسکادران  زنان  نیروی هوائی موسوم به WAAF (WOMAN AUXILARY AIR FORCE) به خدمت پرداخت. او افسر اطلاعاتی بخش فرانسه بود و دستیار رئیس این بخش به نام ماریوس بوکمستر بود.

 با پایان جنگ در اروپا ورا اتکینس به آلمان اعزام شد. ماموریت او تعیین سرنوشت 118 تن از ازعضای بخش F ( بخش فرنسه SOE) بود که توسط آلمان ها دستگیر شده بودند. وی موفق شد سرنوشت تمامی افراد به استثنای یک نفر را مشخص نماید.

 در سال 1987 اتکینس مفتخر به دریافت نشان لژیون دونور شد و بازنشسته گردید و در 24 ژوئن 2000 در سن 92 سالگی در خانه سالمندان در هاستینگ انگلستان درگذشت.

 جنویو سیمس یک مصاحبه با او انجام داده است که فیلمی مستند به نام در تاریکی نیز از آن تهیه شده است.

 

  

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 05/02/90

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@WikiArya.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.