بوریس ساوینکوف

 

 

 

 بوریس ساوینکوف

  او را يك تروريست خوب و دارای قدرتی نزديك به اعجاز ارزيابی كرد

 متولد 19 ژانویه 1879 - مرگ 7 می 1927

 بوریس ساوینکوف در تاریخ 19 ژانویه 1879 در شهر خارکف در خانواده ای مهاجر و یهودی از ورشو متولد شد. او در سال 1899 به دانشگاه حقوق در سنت پیترز بورگ وارد شد اما به دلیل نقشش در آشوب های دانشجوئی از دانشگاه اخراج شد.

 در سال 1903 ساوینکوف به تشکیلات انقلابی سوسیالیست که به فعالیت های تروریستی دست میزد و زیر نظر یونو آزف تشکیل شده بود وارد شد. این حزب در ترور ویچسلاو پلوه (بر وزن سكته) وزير كشور و رئيس پليس روسيه و ترور گراندوک سرگی الکساندروویچ پسر عموی تزار نیکلای دوم نقش داشت و لذا ساوینکوف دستگير و به اعدام محكوم شد ولی موفق شد از زندان اودسا فرار نمود و مجبور به زندگی در تبعید شد.

 

ویچسلاو پلوه

 

 او در سال 1908 متوجه شد که آزف رئیس تشکیلات، خود یکی از عوامل اوخرانا پلیس مخفی روسیه میباشد بنابراین ساوینکوف ریاست این تشکیلات را برعهده گرفت. با آغاز جنگ اول جهانی ساوینکوف به عنوان داوطلب در ارتش فرانسه حضور یافت و در جنگ شرکت کرد. پس از سقوط ر‍‍‍ژ‍يم تزاری ساوينكوف در سال 1917 به روسيه بازگشت و به عنوان معاون وزارت جنگ در دولت كرنسکی منصوب شد.

 پس از پيروزی بلشويك ها ساوينكوف به مخالفت با آنها پرداخت و در سال 1918 رهبری عمليات تروریستی عليه رژيم جديد را به دست گرفت و شورشهای متعددی را سازمان داد و پس از شكست، فعاليتهای خود را در لهستان ادامه داد. ساوينكوف در لهستان از حمايت های ژنرال پيلسودسکی و اينتلجنس سرويس بريتانيا برخوردار بود و سيدنی رایلی (متولد 1873 در اکرایین مرگ 1925) سرجاسوس يهودی انگلیسی و وينستون چرچیل در تماس مستقيم با وی قرار داشتند. چرچيل پس از  نخستين  ملاقات با ساوينكوف او را  به عنوان  يك (تروريست خوب) برای اهداف خود (و دارای قدرتی نزديك به اعجاز) ارزيابی كرد.

 بدينسان ساوينكوف در راس (سازمان تراست) قرار گرفت و قريب به سی هزار مهاجر روس را وارد تشكيلات خود كرد (كه بسياری از آنها جاسوس بلشويك ها بودند). در تابستان 1922 یکی از همكاران ساوينكوف در حين ورود به خاك روسيه دستگير شد و پس از پذيرش همكاری با پلیس مخفی شوروی (گ پ او) آزاد گرديد و بدين سان نفوذ بلشويك ها در (سازمان تراست) پی ريزی شد. ابعاد اين نفوذ تا بدانجا رسيد كه یکی از افسران عالی رتبه (GPU) در پوشش یکی از رهبران (سازمان تراست) در مسكو به ورشو و پاريس سفر كرد و با ساوينكوف ملاقات نمود. او از ساوينكوف خواست كه برای رهبری مستقيم سازمان به روسيه بيايد ساوينكوف در آغاز امتناع نمود و یکی از معاونين خود را اعزام داشت.

 او نيز دستگير شد و به عنوان مامور نفوذی بلشويك ها به فعاليت ادامه داد و ساوينكوف را به ادامه فعاليت در درون روسيه ترغيب كرد. بالاخره ساوينكوف پذيرفت و پس از ورود به روسيه دستگير شد. او در 27 اوت 1922 در دادگاه به جرائم خود اعتراف كرد و از رژيم بلشویکی تقاضای عفو نمود. اعترافات ساوينكوف سبب شد كه وی تنها به 10 سال زندان محكوم گردد. سيدنی رایلی سرجاسوس اينتلجنس سرويس ابتدا اعترافات ساوينكوف را جعلی خواند اما مدتی بعد خيانت وی را پذيرفت. ساوينكوف در زندان تلاش زيادی كرد تا آزاد شود و در صفوف سازمان اطلاعاتی شوروی فعاليت نمايد و زمانی كه اين درخواست وی رد شد با پرتاب خود از يك پنجره در زندان لوبليانكا از طبقه سوم خودکشی كرد اما براساس تحقیقات جدیدی که توسط الکساندر سولژنیتسین انجام شد، مشخص گردید که ساوینکوف در زندان و توسط افسران OGPU کشته شده است.

 

 

                                                                                    نوشته شده در تاریخ : 16/04/88

                                                                                                               نظر بدهید

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.