نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  
 

 
 

 

 

كیم روزولت مامور معروف CIA پس از کودتا در ایران مورد عنایت محمدرضا شاه قرار گرفت و از راه دلالی اسلحه به ثروت هنگفتی دست یافت

 

 كروميت روزولت

 او در ایران کودتا کرد

متولد 16 فوریه 1916 ، مرگ 8 ژوئن 2000

 كروميت روزولت كه دوستانش به او كيم ميگفتند در سال 1916 در بوئنس آيرس آرژانتين به دنيا آمد. او تعلق به خانواده كلان روزولت ها داشت (كلان به خانواده ای گفته ميشود كه دارای جد مشترك و فامیلی مشترك باشند). نيای (جد) كلان روزولت ها فردی هلندی به نام نيكلا روزولت بود كه در دهه 1640 ميلادی از هلند به نيو آمستردام (نيويورك فعلی) مهاجرت نمود.

 او دارای دو پسر بود كه اولی با نام يوهانس در راس شاخه ای از خاندان روزولت قرار گرفت كه بعدها تئودور روزولت بيست و ششمين رئيس جمهور آمريكا از آن زاده شد و كروميت روزولت به اين شاخه تعلق داشت و نوه تئودور روزولت بود. پسر دوم اين خاندان كه ياكوب نام داشت در راس شاخه ای قرار گرفت كه فرانكلين روزولت سی و دومين رئيس جمهور آمريكا از آن بود. كروميت روزولت در خاورميانه و بخصوص ايران در ديدار خود با سران عشاير و بعضا ديگر آحاد ملت، خود را پسر رئيس جمهور آمريكا معرفی ميكرد.

 كروميت روزولت تحصيلات خود را در زمينه تاريخ در دانشگاه هاروارد با درجه دكترا در زمينه تاريخ به پايان رساند و به عنوان دانشيار تاريخ به تدريس پرداخت. وقتی او 27 ساله بود پدرش كه يك مامور اطلاعاتی آمريكا در آلاسكا و به شدت الکلی بود خودکشی نمود و درگذشت.

 با آغاز جنگ دوم جهانی فرانكلين روزولت دستور تاسيس دفتر ويليام دونوان (معروف به بيل وحشی) را صادر نمود. اين دفتر به جمع آوری اطلاعات نظامی ميپرداخت. اين دفتر در سال 1942 به اداره سرويس مخفی یا OSS تغيير نام يافت و كيم روزولت 25 ساله در اواخر سپتامبر برای همكاری با اين اداره به خدمت فراخوانده شد. كروميت روزولت در دفتر خاطراتش می نويسد نخستين كار ما در دفتر پژوهش پيرامون ايل قشقائی بود كه ما از آن چيزی نمی دانستيم و به توصيه دكتر رالف بنچ شروع به تحقيق درباره آنان كرديم. با توجه به سوابق فعاليتهايش در دفتر اطلاعاتی رئيس جمهور، كيم روزولت مسئوليت اداره خاورميانه را بدست گرفت و در اين سمت سه ماه پس از كنفرانس تهران در سال 1943 به تهران آمد و سپس توسط دونوان به ايتاليا فرستاده شد اما بنا به گفته خودش ايتاليا به اندازه خاورميانه برايش جالب نبود.

 او در دومين سفر خود و در اوج حوادث آذربايجان به ايران آمد و با شاه ملاقات نمود و بلافاصله پس از ملاقات به همراه همسر زيبايش پولی عازم جنوب گرديد و با روسای ايل قشقائی شامل 4 برادر به نامهای ناصر، خسرو، ملك منصور و محمد حسين كه پسران صولت الدوله بودند، ديدار نمود او در اين سفر خود را پسر رئيس جمهور آمريكا معرفی نمود و پس از بازگشت او از ايران به آمريكا بلافاصله روپرتاژها و تصاويری زيبا و جذاب از ايل قشقائی در مطبوعات آمريكا منتشر شد كه بيانگر نفوذ اطلاعاتی و توافق آمريكا با آنان بود و مدت كوتاهی پس از آن نهضت استقلال طلبانه جنوب به رهبری ايل قشقائی شكل گرفت و در پائيز سال 1325 برادران قشقائی خواستار خود مختاری در فارس شدند. علت اين امر را بايد مقابله آمريكائيان با نفوذ شوروی در ايران دانست زيرا آمريكائيها تصميم داشتند به محض سيطره شوروی بر آذربايجان با استقلال مناطق نفت خيز جنوب مانع دستيابی شوروی بر اين مناطق شوند.

 كيم روزولت در ايران يك همكار ورزيده به نام جرالد دوهر داشت كه يك آمريكائی اسكاتلندی تبار بود كه با رزم آرا روابط بسيارنزدیکی داشت و به شدت با انگلستان مخالف بود. به دليل اين مخالفت ها او قبل از كودتای 28 مرداد از ايران خارج شد (احتمالا انگلیسی ها وجود او را مانعی برای كودتا ميدانستند). در ارديبهشت سال 1326 مطابق با ماه می 1947 آژانس اطلاعات مركزی آمريكا (CENTRAL AMRICAN INVESTIGETION) یا CIA تاسيس شد و كروميت روزولت به فعاليت خود در اين سازمان ادامه داد. به گفته ميليام کلبی طبق دستور العمل شماره 102 سيا رسما مجاز شد كه در خارج از محدوده جغرافيائی آمريكا دست به عمليات شبه نظامی و خرابكارانه بزند.

 كروميت روزولت در ژوئيه سال 1952 در ماجرای براندازی ملك فاروق و كودتای افسران ضد آمريكائی (؟؟؟) ژنرال نجيب و ژنرال ناصر دست داشت (هر دو اين افراد بعدا چهره ای انقلابی به خود گرفتند و شديدا شعارهای ضد آمريكائی ميدادند). پس از تصويب كودتا توسط آيزنهاور(رئيس جمهور آمريكا) در ايران كيم روزولت ماموريت يافت آن را عملی نمايد. او در 16 تیر 1932 با گذر نامه جعلی بنام جيمز لاكريج از مرز عراق وارد ايران شد تا كودتا را رهبری نمايد.

 او در اين امر خطير از افراد و امكانات ذيل بهره برد

 1- كريستوفر مونتاگ وودهاوس عامل MI6 در عمليات آژاكس (چكمه)

 2- ميس آن لمبتون كه ظاهرا يك نويسنده و در اصل مامور MI6 بود

 3- رابين زينر عامل MI6 در تهران

 4- تيمسار فضل الله زاهدی و پسرش اردشير

 5- برادران رشيديان

 6- مهدی مير اشرافی

 7- عبد الرحمن فرامرزی

 8- شاپور ريپورتر

 9- شبكه جاسوسی بدامن كه تحت نظر اسدالله علم و شاپور ريپورتر مدتها قبل از كودتا به تخريب زير ساخت های سياسی و فرهنگی و سياه نمائی و پرداخت رشوه به منظور نيل به اهداف مورد نظراقدام نموده بود.

 

شبکه بدامن با بسیج لوتیان و اراذل نقش موثری در کودتا ایفا کرد. در عکس شعبان جعفری یکی از عوامل اغتشاش برای پیروزی کودتا را مشاهده می کنید

 

 او علاوه بر افراد فوق الذكر توانست با مخارجی كه مقدار واقعی آن هرگز فاش نشد اما آن را تا حدود 700 ميليون دلار تخمين ميزنند لوطيان و اراذل را به آشوب خيابانی دعوت نمايد. همچنين نفوذ شبكه بدامن در حزب توده مانع حضور اين حزب در خيابان ها شد و علی رغم اينكه موج اول كودتا در 25 مرداد شكست خورد اما در 28 مرداد با حمله به منزل نخست وزير در خيابان كاخ مصدق مجبور به فرار از پشت بام منزلش به خانه همسايگان گرديد و كودتا پيروز شد.

 

دکتر مصدق با هجوم کودتاچیان به منزلش با کمک  محافظینش  با گذاشتن نردبان بر دیوار منزلش به خانه همسایه ها فرار کرد و بدین ترتیب کودتا پیروز شد

 

 شاه كه در روز 25 مرداد با شنيدن خبر شكست كودتا از رامسر به عراق و از آنجا به ايتاليا فرار كرده بود به ايران بازگشت. پس از بازگشت شاه به ايران و در يك ديدار دوستانه شاه به روزولت گفته بود: من تاج و تختم را به بركت خدا، ارتشم، ملتم و شما ميدانم.

 روزولت پس از 17 سال كار اطلاعاتی در سال 1958 (1337) از كار اطلاعاتی در سيا كناره گرفت و در كمپانی نفتی گلف كه یکی از 5 غول نفتی بزرگ دنياست رفت و به معاونت كمپانی در امور روابط با دولت آمريكا منصوب شد. او سپس موفق شد در سالهای 1343 تا 1357 دلال خريدهای نظامی شاه از آمريكا شود و در معامله هواپيماهای F14 و F5 نقش داشت. پس از سقوط شاه و بيست و شش سال قبل او كتابی نوشت و در آن علت كودتا در ايران را جلوگيری از سيطره كمونيستها بر ايران اعلام نمود. او در سال 2000 درگذشت اما انچه را افشا نمود در مقايسه با آنچه با خود بگور برد فاقد اهميت ميباشد.

 

                                                                                    نوشته شده در تاریخ : 31/05/88

                                                                                                               نظر بدهید

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.