نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  
 

 
 

 

ارنست پرون جاسوسی که ندانسته های ما از او بسیار است

 

 ارنست پرون

 ارنست پرون یکی از چهره های مرموز تارخ ایران محسوب میشود. از اوایل زندگی و کودکی و حتی نوجوانی و جوانی پرون و حتی از تاریخ و محل دقیق فوت او اطلاع دقیقی در دست نیست. براساس تنها مدرک موجود در خصوص زندگی و مرگ او در کتاب فردوست او احتمالا فرزند باغبان مدرسه له روزه سوئیس بود که محمدرضا در سن نوجوانی در آنجا درس می خوانده است. این مرد مرموز و ناشناخته ناگهان از دربار ایران سر در آورد و تبدیل به یکی از محارم اسرار دربار و محمدرضا شاه گردید.

 اما به راستی او چه کسی بود؟

 یک سوئیسی گمنام ولی باسواد براساس خاطرات فردوست زمانی که رضا شاه تصمیم می گیرد محمدرضا را برای ادامه تحصیل به سوئیس اعزام کند بنا بر صلاحدید خود، دوست صمیمی محمدرضا یعنی حسین فردوست را نیز به همراه او به سوئیس اعزام میکند. یکی از مجلل ترین اتاقهای مدرسه شبانه روزی له روزه سوئیس به محمدرضا اختصاص داده شد. فردوست در اظهارات خود می گوید یک نکته از نظر من بسیار عجیب بود و آن اینکه تمام مستخدمین موظف بودند تمام طبقات را نظلفت کنند اما یک مستخدم در میان آنان بود که فقط یک راهرو و آنهم راهروئی که اتاق محمدرضا در آن قرار داشت را نظافت می کرد.

 نام این مرد ارنست پرون بود. ارنست پرون پس از مدتی با محمدرضا دوست شد و در ساعات بی کاری و فراغت برای او کتاب میخواند. او فرد بسیار باهوش و بسیار دانا و با سواد بود و برای محمدرضا به زبانهای آلمانی، فرانسه و انگلیسی شعر و فلسفه و ادبیات میخواند. آنان پس از مدتی دوستانی بسیار صمیمی برای یکدیگر گردیدند. بنا به اظهارات فردوست وقتی قرار شد محمدرضا به ایران باز گردد، به ارنست پرون وعده داد با شاه برای موافقت با حضور او در ایران صحبت خواهد کرد و موافقت او را جلب خواهد نمود. پس از بازگشت محمدرضا به ایران سرانجام اصرارهای او برای ورود پرون به دربار ایران نتیجه داد و پرون به ایران آمد.

 پرون به محض ورود به ایران با مخالفت های رضا شاه برای حضور در دربار مواجه گردید اما سرانجام رضایت رضا شاه برای انتصاب او به سمت باغبان کاخ شاهی در رامسر جلب شد و او در این سمت کارهای جالبی انجام داد و معماری و مهندسی این کاخ را به شکلی جالب تغییر داد. پس از سقوط رضا شاه و به قدرت رسیدن محمدرضا پرون به دربار راه یافت و یک عنصر تاثیر گذار در تصمیمات و سیاست های محمدرضا گردید. او تقریبا در همه کارها دخالت می کرد و گستره دخالت های او تقریبا به حوزه زندگی خصوصی محمدرضا شاه نیز کشیده شد.

 این دخالتها پس از مدتی منجر به رنجش و نارضایتی محمدرضا از وی گردید اما پرون همچنان در دربار حضور داشت و کسی نمی توانست برای حضور او علی رغم مخالفت باطنی محمدرضا دلیلی ارائه نماید. فردوست می نویسد بعدها زمانی که به دستور شاپور ریپورتر برای انجام ماموریتی به انگلیس اعزام شد که ریپورتر پیشنهاد کرده بود، در لندن به آرشیو سازمان اطلاعات انگلیس برده شد و در آنجا عکسها و فیلم هائی از محمدرضا و رضا شاه به او نمایش داده شد که در آن فیلم ها مشخص بود هیچکدام از این افراد نمی دانند که از آنان فیلم و یا عکس گرفته می شود.

 فردوست در بخش دیگری از کتاب نتیجه می گیرد مطمئنان سازمان اطلاعات انگلیس با علم به اینکه محمدرضا در مدرسه له روزه ثبت نام خواهد کرد، مدت زمان کوتاهی قبل از حضور محمدرضا در این مدرسه ارنست پرون را به عنوان جاسوس و در لباس خدمتکار برای کنترل و دوستی با محمدرضا گماشته بود. در واقع این سازمانهای اطلاعاتی حتی پیش از زمانی که افراد پست یا سمتی را در یک کشور به دست آورند تحت مراقبت های آنان قرار دارند و کنترل می شوند. علی رغم اینکه حسین فردوست چند نمونه از اقدامات پرون را برای معرفی او به عنوان جاسوس نام می برد اما چون او در کتاب خود تقریبا اکثر رجال پهلوی را به جاسوسی متهم میکند نمیتوان در این خصوص یک نظر قطعی و قاطع داد.

 

                                                                                    نوشته شده در تاریخ : 28/04/88

                                                                                                               نظر بدهید

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.