اولگ پنکوفسکی

 

 

 

 اولگ پنکوفسکی

 اطلاعات ارسالی توسط او موجب بروز بحران هسته ای کوبا شد

 متولد 23 آوریل 1919 - مرگ 16 می 1963

 اولگ پنکوفسکی در تاریخ 23 آوریل 1919 در شهر ولادی قفقاز واقع در اوستیای شمالی در گرجستان امروزی متولد شد. پدرش یک افسر ارتش سفید (طرفدار سلطنت تزار نیکلای دوم) بود و در جریان جنگ داخلی روسیه کشته شده بود. اولگ پنکوفسکی در سال 1939 با درجه ستوانی از آکادمی نظامی کیف فارغ التحصیل شد و در جریان حمله اتحاد شوروی به فنلاند در جنگ دوم جهانی شرکت نمود. او به عنوان افسر اطلاعاتی GRU در سال 1955 و در پوشش وابسته نظامی روسیه در آنکارا منصوب گردید و مدتی بعد در کمیته تحقیقات علمی مشغول بکار شد. او از دوستان نزدیک ایوان سروف رئیس GRU و مارشال معروف اتحاد شوروی به نام سرگی وارنتسوف بود.

 او در سال 1960 به یک مدرسه متعلق به آمریکائی ها مراجعه نمود و اسنادی را به آنان تحویل داد و خواستار انتقال این اسناد به ماموران CIA در سفارت آمریکا در مسکو گردید. ماموران CIA از ملاقات با او به دلیل نظارت شدید ماموران ضد جاسوسی شوروی طفره رفتند و پنکوفسکی به سراغ یک تاجر کانادائی به نام گرویل وین که در واقع مامور اطلاعاتی انگلستان بود رفت و گرویل وین ترتیب ملاقات پنکوفسکی با 2 مامور اطلاعاتی دیگر انگلستان در سال 1961 را داد. پنکوفسکی شروع به انتقال اسنادی به آمریکائی ها از طریق انگلیسی ها نمود که براساس آن موشک های روسی در کوبا به منظور حمله به آمریکا استقرار یافته بود. نام رمز او نیز قهرمان گذاشته شد.

 وقتی از پنکوفسکی درباره چگونگی دسترسی به این اسناد سوال شد او گفت عموئی دارد که در سازمان اطلاعات نظامی شوروی موسوم به جی آریو کار میکند. وقتی یک شب برای دیدار او رفته بود و زمانی که او در اتاق حضور نداشت از این پروندها که توسط عمویش برای مطالعه به منزل آورده شده بود فیلم تهیه نموده است. به گفته پیتر رایت نویسنده کتاب شناسائی و شکار جاسوس این اظهارات بیشتر شبیه فیلم های جیمزباند بود تا واقعیت. و همچنین از لحاظ ضوابط حاکم بر سرویس جاسوسی GRU این اسناد نمی توانست در اختیار  پنکوفسکی  قرار بگیرد. زمانی که آمریکائی ها از مسئله استقرار موشک های روسی در کوبا آگاه شدند هواپیماهای جاسوسی خود را برفراز شوروی به پرواز درآوردند.

 عکسهای این هواپیماها انجام مراحل نصب موشکهای شوروی و سکوهای پرتاب آن را اثبات نمود. بلافاصله پس از آگاهی آمریکائی ها این موضوع رسانه ای شد و دولت جان اف کندی به شوروی برای نصب موشکها هشدار داد. خروشچف رهبر اتحاد شوروی ابتدا با جمع آوری موشکها مخالت نمود اما زمانی که بحران بین دو کشور بالا گرفت و نیروهای راهبردی دو کشور برای جنگ آماده شدند خروشچف با جمع آوری این موشکها  در برابر تعهد آمریکا مبنی بر عدم مداخله در امور داخلی کوبا موافقت کرد. در تاریخ 22 اکتبر پنکوفسکی و سپس وین در مسکو توسط (کا گ ب) دستگیر و از خانه هر دو اسناد و مدارک جاسوسی بدست آمد.

 پیتر رایت در کتاب شناسائی و شکار جاسوس نتیجه می گیرد که روسها از همان ابتدا با علم به این که پنکوفسکی جاسوس غرب می باشد اسناد مربوط به نصب موشکهای روسی در کوبا را در اختیارش گذاشتند تا پس از آغاز بحران با کسب تعهد آمریکا مبنی بر عدم مداخله در کوبا، این کشور را از حمله و مداخله آمریکا برای همیشه مصون نمایند. در حالی که غرب این را یک موفقیت برای خود به حساب آورده بود و برای مدتهای مدید سرویس های جاسوسی غرب از او به عنوان شاه ماهی جاسوسی غرب در شوروی یاد می کردند.

 پنکوفسکی در سال 1963 به اتهام جاسوسی و خیانت محکوم به اعدام گردید و براساس بعضی روایات او در تاریخ 16 ماه می 1963 با شلیک گلوله از پشت سر توسط افراد پلیس مخفی شوروی اعدام گردید و جنازه او سوزانده شد خاکسترش در گورستان جدید دانسکوی مسکو به خاک سپرده شد.  وین نیز به حبس طولانی مدت محکوم و پس از مدتی با یک جاسوس شوروی معاوضه گردید.

 اولگ پنکوفسکی نقش موثری در وقوع بحران موشکی کوبا میان آمریکا و اتحاد شوروی داشت.

 

یک عکس از پرونده پنکوفسکی در KGB

 

 

                                                                                    نوشته شده در تاریخ : 16/04/88

                                                                                                               نظر بدهید

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.