نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  
 

 
 

 

 

پنکوفسکی در دادگاه شوروی به اتحام جاسوسی محاکمه و اعدام گردید. او کسی بود که با ارائه اسناد وجود پایگاهای پرتاب موشک شوروی را به آمریکا اطلاع داد و موجب بروز بحران موشکی کوبا گردید

 

 پنکوفسکی و بحران کوبا

 براساس کتاب شناسائی و شکار جاسوس نوشته پیتر رایت سازمانهای جاسوسی غرب در زمان جنگ سرد دائما درحال تجربه شکستهای جدید در مقابل همتایان خود در شوروی بودند. پیتر رایت یکی از نخستین دانشمندان و تکنسین های سازمان جاسوسی انگلستان بود و در قسمت فنی این سازمان نسبت به طراحی و نصب دستگاه های استراق سمع و شنود فعالیت می کرد. او تجربیات زیادی از نصب میکروفن در سفارت کشورهای فرانسه (با نام رمز عملیات استوکید)، مصر و شوروی داشت.

 او همچنین در خصوص بحران کوبا که به یک مورد چالش برانگیز تبدیل شد اشاره می کند. او می گوید یک عضو بلند پایه سرویس جاسوسی شوروی موسوم به پنکوفسکی در یک ملاقات دیپلماتیک توسط یک بازرگان کانادائی بنام وین که عامل سرویس جاسوسی انگلستان بود و در پوشش تجاری جاسوسی می کرد، جذب گردید و موافقت نمود از اسنادی که در دسترس دارد برای وین (و به عبارت بهتر برای سازمان جاسوسی انگلیس) میکروفیلم بردارد.

 مدتی بعد او اسنادی را به سرویس های جاسوسی غرب رد کرد که از استقرار موشکهای میان برد شوروی در کوبا حکایت می کرد. وقتی از پنکوفسکی در باره چگونگی دسترسی به این اسناد سوال شد او گفت عموئی دارد که در سازمان اطلاعات نظامی شوروی موسوم به جی آریو کار میکند. وقتی یک شب برای دیدار او رفته بود و زمانی که او در اتاق حضور نداشت از این پروندها که توسط عمویش برای مطالعه به منزل آورده شده بود فیلم تهیه نموده است. به گفته پیتر رایت این اظهارات بیشتر شبیه فیلم های جیمزباند بود تا واقعیت. و همچنین از لحاظ ضوابط حاکم بر سرویس جاسوسی (کا گ ب) این اسناد نمی توانست در اختیار پنکوفسکی قرار بگیرد. زمانی که آمریکائی ها از این مسئله آگاه شدند هواپیماهای جاسوسی خود را بر فراز شوروی به پرواز در آوردند.

 

عکس هوایی گرفته شده توسط هواپیماهای جاسوسی U2 که وجود سکوهای پرتاب موشک شوروی در کوبا را اثبات و موجب بحران میان دو کشور آمریکا و شوروی سابق شد

 

 عکسهای این هواپیماها انجام مراحل نصب موشکهای شوروی و سکوهای پرتاب آن را اثبات نمود. بلافاصله پس از آگاهی آمریکائی ها این موضوع رسانه ای شد و دولت جان اف کندی به شوروی برای نصب موشکها هشدار داد. خروشچف رهبر اتحاد شوروی ابتدا با جمع آوری موشکها مخالت نمود اما زمانی که بحران بین دو کشور بالا گرفت و نیروهای راهبردی دو کشور برای جنگ آماده شدند خروشچف با جمع آوری این موشکها موافقت کرد. مدتی بعد وین و پنکوفسکی در مسکو توسط (کا گ ب) دستگیر و از خانه هر دو اسناد و مدارک جاسوسی بدست آمد.

 پیتر رایت نتیجه می گیرد که روسها از همان ابتدا با علم به این که پنکوفسکی جاسوس غرب می باشد اسناد مربوط به نصب موشکهای روسی در کوبا را در اختیارش گذاشتند تا پس از آغاز بحران با کسب تعهد آمریکا مبنی بر عدم مداخله در کوبا این کشور را از حمله و مداخله آمریکا برای همیشه مصون نمایند. در حالی که غرب این را یک موفقیت برای خود به حساب آورده بود. وین به حبس طولانی مدت محکوم و پس از مدتی با یک جاسوس شوروی معاوضه گردید و پنکوفسکی اعدام گردید. اما برای مدتهای مدید سرویس های جاسوسی غرب از او به عنوان شاه ماهی جاسوسی غرب در شوروی یاد می کردند.

 

                                                                                    نوشته شده در تاریخ : 28/04/88

                                                                                                               نظر بدهید

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.