اولگا چخووا

 

 

 اولگا چخووا  

 متولد 14 آوریل 1897 ، مرگ 9 مارس 1980

 او در 14 آوریل 1897 در شهر الکساندروپل که امروزه به نام گی یومری (GYUMRI) خوانده می شود و در کشور ارمنستان واقع است، متولد شد. والدینش هردو دارای مذهب پرتستان و نژاد آلمانی بودند و پدرش کنستانتین نیپر (KONSTANTIN KNIPPER) یک مهندس راه آهن بود. پدرش همچنین برادر زاده اولگا نیپر  که  همسر  آنتوان  چخوف  نویسنده  مشهور  بود،  محسوب می شد. اولگای جوان (منظور دختر کنستانتین است و نه همسر چخوف) ابتدا به مدرسه تزارسکوی سِلو (TSARSKOYE SELO) رفت اما پس از ملاقات با النورا دوسه (ELEONORA DUSE) به استدیوی هنر تئاتر مسکو رفت او در سال 1915 در این استدیو با میخائیل چخوف که نوه آنتوان چخوف بود ملاقات نمود و در همان سال آن دو با یکدیگر ازدواج نمودند و نام خانوادگی چخوف به نام او اضافه شد.

 آنها در سال 1916 صاحب دختری شدند که او را هم اولگا نامیدند. دو سال پس از وقوع انقلاب اکتبر 1917 آن دو از یکدیگر جدا شدند اما اولگا نام خانوادگی چخووا را برای خود حفظ نمود. اولگا پس از آنکه موفق شد یک پاسپورت مسافرتی از دولت اتحاد شوروی بگیرد اجازه یافت تا از کشور شوروی خارج شود. او به همراه یک جاسوس اتحاد شوروی سوار قطاری شد که به مقصد وین حرکت می کرد و سپس در سال 1920 از وین به برلین نقل مکان نمود. اولین نقش سینمائی او در فیلم صامتی از فردریش ویلهلم مارونائو در سال 1921 بازی گردید و در سال 1927 در فیلم دیگری از تولیدات ماکس راینهارد در کمپانی UFA بازی نمود.

 او در این هنگام که زمان گذار از سینمای صامت به سینمای ناطق بود بسیار موفق نشان داد و در دهه 930 او به عنوان یکی از بزرگترین ستارگان سینمای آلمان در حکومت رایش سوم رشد نمود و توسط آدولف هیتلر بسیار مورد تشویق قرار گرفت. با وجودی که اولگا ترجیح می داد که در فیلمهای کمدی بازی کند اما در فیلم های جدی بازی کرد و بسیار مورد توجه قرار گرفت. یک عکس که نشان می داد او در کنار آدولف هیتلر نشسته است سرویس جاسوسی اتحاد شوروی را متقاعد کرد که او ارتباط خوبی با هیتلر دارد.

 

این عکس که اولگا را در کنار آدولف هیتلر نشان می داد سازمان جاسوسی اتحاد شوروی را به فکر

بهره گیری از اولگا برای ترور هیتلر انداخت. هیتلر حتی تصور هم نمی کرد کسی که در کنارش نشسته است جاسوس اتحاد شوروی باشد

 

 اما در واقع بیشترین ارتباط او با ژوزف گوبلز وزیر تبلیغات و تنویر افکار عمومی حکومت نازی بود و اولگا خاطرات خود را با نام یک بانوی فریبنده به او اهدا نمود. بعدها اسناد موجود در آرشیو سرویس جاسوسی اتحاد شوروی نشان داد که اولگا یکی از اعضای گروه توطئه ترور هیتلر بود که این گروه بعدها به گروه 20 ژوئن و یا ارکستر سیاه معروف گردید.

 اولگا در طول جنگ دوم جهانی در عرصه سینما موفقیت اندکی داشت و تنها فیلمی را نیز که در هالیوود بازی کرد با استقبال چندانی مواجه نشد زیرا لهجه او بسیار خشن بود. پس از پایان جنگ او به بخش تحت نفوذ روسها در برلین شرقی رفت اما سرانجام مجبور به فرار از دست روسها شد. او در سال 1949 به مونیخ در باواریا رفت و یک کمپانی لوازم آرایشی ایجاد نمود. او به طور همزمان به فعالیت های سینمائی خود در عرصه هنرپیشگی ادامه داد و در بیش از 20 فیلم به ایفای نقش پرداخت. او در دهه 70 میلادی و پش از انتشار کتاب خاطراتش از دنیای سیمنا کناره گیری نمود نامه های او به دو هنرپیشه معروف سینمای روسیه به نام های اولگا نیپر و اِلا تاراسووا پس از مرگش منتشر شد.

 در دهه 1990 میلادی و پس از سقوط کمونیسم در روسیه، اسناد موجود در آرشیو KGB سرویس مخفی شوروی نشان داد که اولگا چخووا در واقع یک عامل سازمان جاسوسی اتحاد شوروی بوده است که از دهه 1920 برای شوروی جاسوسی میکرد و با برادرش لیو نیپر (LEV KNIPPER) که مامور NKVD (پلیس مخفی اتحاد شوروی) بود در ارتباط بود. این اسناد همچنین نشان می داد که اولگا یک مامور برای روز مبادا بوده و به اصطلاح مامور خواب رونده بوده است (ماموری که در یک موقعیت تا فرارسیدن لحظه انجام وظیفه بدون تحرک باقی می ماند و بدین صورت کسی به او شک نمی کند). اعتقاد بر این است که او وظیفه داشته است که به برادرش در ترور هیتلر کمک کند. در آوریل 1945 و پس از تسخیر برلین توسط اتحاد شوروی چخووا توسط سربازان اتحاد شوروی دستگیر گردید و پس از انتقال به مسکو برای مدت دو ماه تحت بازجوئی قرار گرفت او در اواخر ژوئن 1945 به برلین بازگشت و به خانه ای نقل مکان نمود که هزینه خرید آن را اتحاد شوروی برای قدردانی از خدمات چند ساله او پرداخت کرده بود.

 

 

دو تصویر از لیو نیپر برادر اولگا

 

  

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 03/02/90

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@WikiArya.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.