نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  
 

 
 

 

متروخین کسی بود که اسناد او تصور بسیاری از ما را درباره قهرمانانی که می شناختیم تغییر داد.

او اثبات کرد آلنده یک اشرافگرای زن باره و فیدل کاسترو فردی با معشوقه های زیاد بوده است.

 

 اسناد متروخین

 در دنیای پر رمز و راز جاسوسی منابع اطلاعاتی دارای ارزش ویژه میباشند بخصوص اگر این منابع مبتنی بر اسناد و مدارکی باشند که توسط سرویس جاسوسی کشور هدف تهیه و تنظیم می گردند. پس از فرو پاشی اتحاد شوروی، سرویس جاسوسی این کشور موسوم به KGB از بین نرفت بلکه تغییر ماهیت داد. اگر چه جنگ سرد و نظام دو قطبی به تاریخ پیوسته بود اما سرویس های جاسوسی غرب همچنان در پاسخ به بسیاری از مسائل و مشکلات فقط یک جواب یافته بود: نمیدانیم.

 این پاسخ صریح و کوتاه در یکی از روزهای سال 1992 جای خود را به جواب های قانع کننده تری داد. در روزهای 1996 یک مجله آلمانی و سپس سرویس جاسوسی انگلستان موسوم به اینتلجنس سرویس اعلام کرد به منبعی دست یافته است که اسامی هزاران جاسوس و صدها عملیات جاسوسی توسط سرویس جاسوسی KGB را در اختیار آنان قرار داده است. این خبر توسط روسای سازمان جاسوسی روسیه FBS مورد تردید اساسی قرار گرفت زیرا آنان ادعا می کردند یک عامل جاسوسی حداکثر میتواند دو و یا سه نفر از عوامل را افشا نماید اما وقتی اطلاعات این منبع افشا شد بزرگترین رخنه اطلاعاتی قرن اثبات گردید. اما واقعیت چه بود و چه کسی به تمام این اسرار دسترسی داشت.

 واقعیت چه بود:

 بر اساس شواهد موجود در روز 5 آوریل سال 1992 یک مرد با سنی در حدود 70 ساله و با لباس نامرتب و بد قواره به سفارت انگلیس در لتونی مراجعه نمود و مدعی شد اسنادی در اختیار دارد که میتواند هزاران جاسوس و منبع اطلاعاتی KGB در سراسر جهان را افشا نماید. اگر چه این ادعا ابتدا با تردید نگریسته شد اما از این مرد خواسته شد نمونه ای از این اسناد را در اختیار آنان قرار دهد. وقتی او چند نمونه از این اسناد را در اختیار سفارت انگلستان قرار داد، صحت ادعاهای او اثبات گردید.

 او در خواست نموده بود در مقابل این اسناد و اطلاعات خود و خانواده اش به انگلستان نقل مکان نمایند. جزئیات چگونگی انتقال این مرد به انگلستان، همچنان در پرده ابهام قرار دارد. اما ما می دانیم او و همسرش نینا و 6 صندوق بزرگ از اسنادش در 7 نوامبر 1992 طی عملیاتی از روسیه خارج گردید این مرد پس از انتشار اسناد و مدارک ذکر شده تعیین هویت گردید. او واسیلی میتروخین نام داشت. او بین سالهای 1973 تا 1983 ، مسئول نظارت بر انتقال کل بایگانی اطلاعات خارجی KGB از ساختمان لوبیانکا به ساختمان تازه تاسیس یاسه نوو بود.

 او در این سمت و هر روزه با کپی برداری از اسناد آن را در جیب خود پنهان میکرد و در زیر کف زمین خانه ویلای خود پنهان میکرد و حتی پس از پایان انتقال اسناد و تا سال 1985 که بازنشسته شد به این کار ادامه داد. پس از سقوط شوروی وی برای ارائه اسناد خود ابتدا به سفارت آمریکا در لتونی مراجعه نمود اما وقتی با واکنش سرد آنان برخورد نمود به سفارت انگلستان رفت. دیپلماتی که او را به حضور پذیرفت یک زن بود که تا به امروز ناشناخته باقی مانده است. او پس از رویت اسناد او بلافاصله به اهمیت آن اسناد پی برد و او را به منابع اطلاعاتی ارجاع داد.

 پس از ورود میتروخین به انگلستان او به همراهی کریستوفر آندرو کارشناس برجسته تاریخ عملیات سرویسهای جاسوسی به همکاری برای انتشار کتابی نمود که اسناد میتروخین نام گرفت. او در این کتاب افشا میکند که سالوادور آلنده، صدام حسین، وادی حداد مبارز فلسطینی، فیدل کاسترو رهبر کوبا و....... دادای پیوند های تنگاتنگ با KGB بوده اند. همچنین او در این اسناد به افشای زن بارگی سالوادور آلنده و مائو و فیدل کاسترو و... میپردازد. این اسناد همچنین افشا میکند افرادی که حتی امروزه در جهان دادای وجهه بین المللی میباشند نیز فاقد آن شخصیتی بوده اند که امروز برایشان ساخته شده است.

 او در این کتاب به افشای رابطه خانم ایندرا گاندی با KGB و کمک های مالی و حمایتی این سازمان از او میپردازد. او به چاپلوسی مقامات شوروی از شخص دبیر کل حزب کمونیست - هر که میخواهد باشد و هر کاری که انجام میدهد - اشاره دقیقی دارد. او به افشا جنگ حقیقی بین CIA و KGB و سرویس اطلاعاتی ایران و پاکستان در افغانستان میپردازد. او در کتاب خود صریحا اذعان دارد سرویس های جاسوسی غرب و شرق در پشت پرده اکثر تحولات سیاسی و اجتماعی جهان نقش فعالی داشته اند.

 او به زن بارگی آلنده و تعدد معشوقه های فیدل کاسترو که بعضا جاسوس سیا بودند و خیانت بسیاری از رهبران فلسطینی و ناپختگی افرادی مانند چه گوارا اشارات دقیقی دارد. خواندن این کتاب را که توسط انتشارات اطلاعات چاپ شده به همگان توصیه میکنم.

 

                                                                                    نوشته شده در تاریخ : 22/04/88

                                                                                                               نظر بدهید

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.