مارینا لی

 

 

 مارینا لی (جاسوس نامرئی)

 در روز سه شنبه 26 اوت 2010 خبرگذاری فرانسه از لندن این خبر را براساس فایل های منتشر شده MI5 بریتانیا مخابره نمود:

 یک بالرین سابق که به عنوان جاسوس نازیها کار می کرد ممکن است در شکست نیروهای مشترک انگلیسی و فرانسوی برای بازپس گیری نروژ از آلمان نقش داشته باشد.

 براساس این اطلاعات منتشر شده زنی که با نام مارینا لی شناخته می شد پس از نفوذ به فرماندهی عالی متفقین، طرح و نقشه نبرد نیروهای کمکی اعزامی متفقین برای آزادسازی نروژ را برای آلمان ها افشا نمود. او پس از دستیابی به جزئیات نقشه ضدحمله متفقین به نیروهای آلمانی در سپیده دم آوریل 1940 که نروژ را تسخیر کرده بودند، آلمان ها را در جریان این نقشه قرار داد. با کمک این اطلاعات ضدحمله متفقین با شکست مواجه شد و نیروهای آلمانی پیروز شدند.

 

نظامیان آلمانی در میان شعله های آتش در یک روستای نروژی

 

 اطلاعات آرشیو MI5 نشان می دهد که با وجودی که سرویس ضد جاسوسی انگلستان برای چندین سال پس از جنگ تلاش نمود تا مارینا لی را دستگیر نماید اما موفق به یافتن او نشد و این مسئله موجب شد تا این سازمان ضد اطلاعاتی هرگز نتواند ادعایش را اثبات نماید (زیرا این امر که بتوان با بازجوئی از مارینا لی به واقعیت پی برد، ممکن نشد). نقش مارینا لی تا اواخر در 1940 آشکار نشد تا این که در این سال دو جاسوس آلمانی در جزیره آرستیک در قطب شمال توسط نیروی دریائی سلطنتی انگلستان دستگیر شدند و بر نقش مارینا لی در شکست نیروهای متفقین اعتراف نمود.

 این دو جاسوس ماموریت داشتند تا در قطب شمال با جمع آوری اطلاعات هواشناسی به تخمین زمان احتمالی حمله نیروهای متفقین از راه دریا به فرانسه کمک نمایند یکی از این جاسوسان آلمانی به نام گرت وان ویجک (GERTH VAN WIJK) که توسط سرویس جاسوسی MI6 و در قالب عملیات صلیب دوبله بکارگرفته شده بود، برای این سازمان ماجرائی را برای سرویس مخفی انگلستان تعریف کرد که این ماجرا را از جاسوس آلمانی دستگیر شده دیگر به نام وان فینکنشتاین (VAN FINCKENSTEIN) شنیده بود. (عملیات صلیب دوبله عملیاتی بود که براساس آن سرویس جاسوسی انگلستان پس از شناسائی جاسوسان آلمانی در انگلستان آنان را به استخدام خود درآورده و وادار به ارسال اطلاعات غلط به آلمان می کرد). ویجک و فینکنشتاین هر دو در مرکز بازجوئی در لندن قرار داشتند که ویجک به این امر اعتراف  نمودویجک  چگونگی  نگه  داری  بنادر   مهم  و حیاتی  نروژ  توسط    ژنرال  ادوارد  دیتل (EDUARD DIETL) را تشریح کرد. او گفت این ژنرال آلمانی در آستانه شکست توسط نیروهای متفقین تحت فرماندهی ژنرال انگلیسی اوچینلک بودند.

 برای دانستن نقشه حمله اوچینلک، سرویس جاسوسی آلمان یک زن را در مرکز فرماندهی ژنرال انگلیسی که در ترومسوئه (TROMSOE) قرار داشت، نفوذ داد. این زن پس از آنکه موفق شد جزئیات نقشه انگلیسی ها را به دست آورد، از آنجا خارج شد و به نزد آلمانی ها بازگشت. ژنرال دیتل با کسب این جزئیات موفق شد خط دفاعی خود را با آرایش جدیدی ایجاد نماید و حمله ژنرال اوچینلک با شکست مواجه شد. ویجک نام این زن را نمی دانست اما فینکنشتاین زیر بازجوئی نام این زن را مارینا لی اعلام کرد. فینکنشتاین در اظهاراتش گفت مارینا لی یک زن متولد شهر سنت پیترزبورگ روسیه است که نام او قبل از ازدواج مارینا الکسیونا (MARINA ALEXIEVNA) بوده و در روسیه به رقص باله میپرداخت و سپس برای مدتی در اسلو پایتخت نروژ ریاست یک مدرسه باله را برعهده داشته است.

 وان ویجک نیز گفت او به دلیل ثروت زیادش فردی مشهوری بود و یکی از گران قیمت ترین و پر ارزش ترین عوامل جاسوسی آلمانها در جنگ دوم جهانی محسوب می شد. در نوامبر 1942 یکی دیگر از جاسوسان آلمانی دستگیر شده توسط انگلیسی ها به نام کی سی هانسن (K.C. HANSEN) این اظهارات را تائید نمود. در طول جنگ مارینا لی ناپدید شد ولی در سال 1947 پلیس مرزی انگلستان به MI5 اطلاع داد که مارینا لی وارد انگلستان شده است اما مارینا لی اندکی بعد ناپدید شد و یک سال بعد سرویس جاسوسی مجددا اطلاع یافت مارینا لی با پاسپورت لهستانی در هتل ریتز در مادرید اقامت گزیده است. پرونده مارینا لی اطلاعات بیشتری در خصوص وی ندارد و در سال 1940 بسته شد اما آخرین اطلاعاتی که در پرونده او ثبت شده است حکایت از این دارد که وی احتمالا به شوروی بازگشته و از اعضای KGB میباشد. همچنین او جزو افراد نزدیک به استالین بوده است.

 (همانگونه که در سطور بالا ذکر گردید سرویس ضد اطلاعات انگلستان هرگز موفق به یافتن مارینا لی نگردید و نویسنده نیز توانست با کوشش بسیار یک عکس از مارینا لی را بیابد بنابراین باید او را جاسوس نامرئی بنامیم).

 

  

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 29/01/90

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@WikiArya.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.