اینگا هاگ

 

 

 اینگا هاگ

 متولد 3 آگوست 1918 ، مرگ 10 دسامبر 2009

 اینگا هاگ در 3 آگوست 1918 در شهر اینگه بورگ و در یک خانواده پروسی در آلمان متولد شد. پدرش اوتو هاگ یک وکیل و کارمند بانک بود. او فردی به شدت ضد نازی بود که پس از به قدرت رسیدن هیتلر به دلیل آنکه اعتقاد داشت اکثر معلمین آلمانی، نازی هستند دخترش اینگا را برای تحصیل به لندن فرستاد. او همیشه می گفت: نمی توانم دختر بی پناه خود را در معرض نظریات نازیها قرار دهم.

 زمانی که نشانه های آغاز جنگ در اروپا پدیدار شد اینگا به آلمان بازگشت و به عنوان منشی در سرویس اطلاعات نظامی آلمان موسوم به ابور تحت فرماندهی ادمیرال کاناریس به خدمت مشغول شد. ادمیرال کاناریس همیشه نگاه های برجسته و عمیق اینگا هاگ را تحسین می کرد و او را با عنوان عروسک نقاشی شده مینامید (عروسک دلفریب و زیبا). ادمیرال کاناریس اعتقاد داشت سیمای اینگا هاگ برای خدمات جاسوسی بسیار مفید است.

 او در یک میهمانی دیپلماتیک با هیتلر ملاقات نمود و با تعجب از خود پرسیده بود این مرد با این حجم از جنایت می خواهد چه چیزی را بسازد؟ او می گفت که گوبلز را اندکی میفهمید اگر چه او ترجیح می داد با اشخاص دیگری ارتباط داشته باشد. اینگا می گفت: آنها (منظور هیتلر و گوبلز) افرادی بودند که با قدرت افسون شده بودند. اینگا هاگ شروع به گسترش ارتباط خود با مخالفان هیتلر نمود. او می گفت: همیشه توطئه در ذهن بسیاری از دوستان من جریان داشت. او در سال 1942 با همسرش ورنر هاگ که او نیز در توطئه درگیر بود ازدواج کرد اما گروهی که همسرش عضو آن بود گروه فعالی نبود و اعضای آن اکثرا در خصوص این که چگونه باید از شر هیتلر و رایش سوم خلاص شوند اختلاف نظر داشتند. آنان اغلب بسیار هشیار بودند و این هشدار گشتاپو را همیشه به یاد داشتند که می گفت: شما در ترس زندگی می کنید زیرا شما بلاخره دستگیر خواهید شد و اینگا همیشه به اعضای گروهش می گفت: من نصیحت پدرم را هرگز فراموش نمی کنم که می گفت تا جائی که ممکن است سعی کن کمتر بدانی زیرا هرچه کمتر بدانید، تحت شکنجه نمی توانید چیز زیادی بگوئید.

 در روز 20 ژوئن 1944 اینگا هاگ که یکی از اعضای فعال گروه توطئه برضد هیتلر بود فهمید که قرار است عملیاتی برضد او انجام شود. او از 2 تن از اعضای گشتاپو (پلیس مخفی آلمان نازی که بسیار به هیتلر وفادار بودند) را برای صرف شام در آن روز دعوت نمود تا پوشش حفاظتی او را تشکیل دهند. در هنگام صرف شام یک تلفن به افراد گشتاپو اطلاع داد که هیتلر هدف بمب گذاری در مقر سرفرماندهی خود در راستنبورگ واقع شده اما جان سالم به در برده است. او وانمود نمود که از این خبر شک زده شده و از شنیدن خبر سالم بودن هیتلر یک آه عمیق کشید و تسکین خاطر یافت. او در برابر افسران گشتاپو فریاد کشیده بود: خدایا شکر !!! اینگا هاگ می گوید هیتلر تا پایان جنگ زنده ماند اما اگر هیتلر مرده بود عده زیادی زنده می ماندند.

 هاگ از اتهام گریخت اما مشاهده کرد که طی چند هفته بعد تعداد زیادی از توطئه گران دستگیر و به طرز وحشیانه ای اعدام شدند که در میان آنان پسر عمویش نیز قرار داشت. گشتاپو در انتقام از توطئه گران بسیار وحشیانه عمل کرد. او یکی از معدود افرادی بود که با توطئه سروکار داشت اما زنده ماند. آنچه او را نجات داد شهادت دو افسر گشتاپو بود که اظهار داشته بودند وی به قدری هیتلر را دوست داشته است که وقتی خبر زنده بودن او را شنید نفسی از روی آرامش کشید.

 او در پایان تصدیق می کرد که عملیات اشتاوفن برگ در 20 جولای 1944 و کوششی که بلافاصله پس از آن برای کودتا در برلین بکار بسته شد، به خوبی برنامه ریزی نشده بود. سطح مخفی کاری در این نقشه پائین بود و نقشه بسیار مغشوش طراحی شده بود. بسیاری از مردم می خواستند آن نقشه را انجام دهند و بسیاری از کارها فی البداهه انجام می شد. او پس از جنگ ابتدا به عنوان روزنامه نگار و سپس برای ناتو کار می کرد. او در فرانسه اقامت گزید و پس از فوت همسرش به انگلستان مهاجرت نمود و در آنجا به عنوان یک میهمان دیپلماتیک شناخته می شد. او از خاطرات دوران جنگ خود و ضدیت با هیتلر که برایش بهای زیادی پرداخته بود سخن میگفت. براساس اظهارات او توطئه 20 ژوئن 1944 بر اساس نظریه "آلمانی بهتر" شکل گرفته بود. اینگا می گفت هنینگ ترشکو یکی از همکاران اشتاوفن برگ قبل از ترورگفته بود ترور باید با هر هزینه ای که داشته باشد اجرا شود. نهضت مقاومت آلمان باید قبل از آنکه جهان و تاریخ آن ما را محکوم کنند به جنبش درآید.

 از نظر اینگا هاگ آن جنبش یک سمبول از محکومیت دیو توسط یک ملت بود. او می دانست که بسیار خوش شانس بوده که زنده مانده است و میتوانست با سخنانی شیوا خاطرات شجاعت همکارانش را گواهی دهد. شجاعتی که خود اینگا اظهار می داشت فاقد آن بوده است. او با فرزند خوانده خود لوک بلیوت هاگ به زندگی ادامه داد تا اینکه در 10 دسامبر 2009 و در سن 91 سالگی درگذشت. با مرگ او آخرین عضو گروه توطئه برضد هیتلر در 20 ژوئن، درگذشت.

 

  

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 03/02/90

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@WikiArya.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.