الیزابت شراگمولر

 

 

 الیزابت شراگمولر

 متولد 7 آگوست 1887 ، مرگ 24 فوریه 1940

 الیزابت شراگمولر در 7 آگوست 1887 در شهر شلوسلبرگ در وستفالیا متولد شد. از دوران کودکی و جوانی و نیز چگونگی جذب او در سرویس مخفی امپراطوری آلمان اطلاعی در دست نیست. آنچه از او می دانیم این است که او در سرویس مخفی امپراطوری آلمان با القابی ما نند MAEMOISELLE DOCTEUR و FRAULEIN DOCTOR و همچنین با القابی مانند FAIR LADY و LADY LA BARONNE و  MLLE SCHWARTZ شناخته می شد.

 او برای سالیان زیادی با القاب ذکر شده در بالا شناخته می شد و پرارزش ترین جاسوس آلمان در جنگ اول جهانی محسوب میشد. نام اصلی او تا پایان جنگ دوم جهانی که اسناد آرشیو سازمان جاسوسی آلمان به دست متفقین افتاد فاش نشد و این زمانی بود که از مرگ او در سال 1940 در مونیخ به دلیل مرض سل بیش از 5 سال می گذشت. او که دارای مدرک دکترای علوم سیاسی از دانشکده فرایبورگ بود اولین زن آلمانی محسوب می شد که موفق به دریافت مدرک دکترا شده بود. او در طول جنگ اول جهانی بر روی موضوعات گوناگونی از علائم و اختصارات شهری و نقشه شهرها کار میکرد اما هرگز دستگیر نشد و یا هرگز مجبور به تغییر چهره نشد.

 او همچنین یک آموزشگاه جاسوسی مختص بانوان در شهر بروکسل را اداره میکرد که بعدها ماتاهاری متهم به حضور در آن شد و به همین دلیل محکوم به اعدام شد. بسیاری از زوایای زندگی او مبهم و غیر شفاف است و آنچنان با افسانه در آمیخته است که نمی توان واقعیت زندگی او را از افسانه جدا نمود. تنها می دانیم که برادر او به نام جان کنراد شراگمولر که عضو رایشستاگ و رئیس پلیس شهر ماگدبورگ بود یکی از قربانیان شب جنجرهای بلند بود. مرگ او این امکان را که در جنگ جهانی دوم نقشی موثر ایفا نموده باشد را غیرممکن نموده است اگر چه بعضی منابع ادعا نموده اند که او در فعالیت های جاسوسی در جنگ دوم جهانی درگیر بوده است.

  

 

                                                                              نوشته شده در تاریخ : 15/08/89

                                                                                                         نظر بدهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

info@WikiArya.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.