نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  
 

 
 

 

 

كنت الكساندر دومرانش رئيس سرويس مخفی فرانسه

 

 كنت الكساندر دومرانش

 مردی كه آينده را پيش بینی نمود

 الكساندر دومرانش در 7 ژوئن 1921 در نرماندی فرانسه متولد شد مادرش يك آمريكائی فرانسه تبار و پدرش از نظاميان فرانسوی و آجودان فرانسوی مارشال پرشينگ فرمانده مشهور آمريكائی در فرانسه بود كه به همراه تمام اعضای ستادش كه شامل آيزنهاور، جورج مارشال، مك آرتور بودند، با خانواده دومرانش رفت آمد داشتند. علاوه براين افراد فرماندهان عالی رتبه ارتش فرانسه مانند مارشال پتن، مارشال فوش، و مارشال دوگل نيز با اين خانواده در ارتباط تنگاتنگی بوده اند.

 در سال 1918 پدر او به دليل جراحات ناشی از جنگ درگذشت. الكساندر به سه زبان انگلیسی، فرانسه و آلمانی تسلط داشت و در زمان جنگ دوم جهانی برای نهضت فرانسه آزاد به جاسوسی و انجام فعاليت های خرابكارانه دست ميزد. اين فعاليت ها برای او تجربياتی گرانبها به همراه داشت. او پس از پيوستن به قوای فرانسه آزاد در نبردهای شمال آفريقا و سيسيل و نبرد مونت كاسينو در ايتاليا شركت نمود و از خود لياقت و شجاعت بسيار نشان داد و در جريان نبرد مونت كاسينو مجروح و موفق به دريافت مدال شجاعت گرديد.

 او در زمان اشغال پاريس مترجم شخص جورج مارشال و آيزنهاور و رابط آنان با ژنرال دوگل گرديد. با آزادسازی فرانسه دولت فرانسه كه نميدانست چگونه با مارشال پتن رفتار نمايد با پيشنهاد بی رحمانه دومرانش مواجه شد كه خواستار كشتن پتن در جريان يك سانحه تصادف رانندگی ساختگی بود اما دوگل با اين پيشنهاد مخالفت نمود. پس از سقوط آلمان او رابط شخص روسای جمهور فرانسه با روسای جمهور آمريكا گرديد و در يك مورد از طرف دوگل ماموريت يافت از رئيس جمهور آمريكا آيزنهاور درخواست نمايد به فرانسه برای ساختن بمب اتمی مساعدت نمايد كه اين درخواست رد شد. او در جريان جنگ ويتنام با اونيفورم و مدارك و هويت جعلی و به عنوان يك افسر آمريكائی به ويتنام رفت تا از نزديك شاهد وقايع جنگ ويتنام بوده و نسبت به ارزيابی مسائل جنوب شرقی آسيا اطلاعات كاملی به دست آورد.

 در سال 1969 ژرژ پمپيدو رئيس جمهور فرانسه پس از يك ملاقات از او خواست ضمن قبول پست رياست سازمان اطلاعات فرانسه موسوم به DST به اوضاع اين سازمان سرو سامان دهد. بنابر نوشته های او پس از ورود به سازمان و در اولين دقايق ورود به سازمان اطلاعات فرانسه يك سوم از مديران رده بالای اين سازمان را با خشونتی فيزیکی از سازمان اخراج كرد و بيرون انداخت. او در زمان رياست بر اين سازمان با اقتداری مثال زدنی و بی نظير نسبت به شناسائی و تربيت نيروی انسانی مورد نياز شامل متخصصين اوراق جعلی، مردان قورباغه ای ، چترباز و متخصصين اسلحه و.... اقدام نمود و موقعيت اين سازمان را بگونه ای ارتقا داد كه وقتی رونالد ريگان در انتخابات رياست جمهوری آمريكا به پيروزی رسيد به او گفته شد اولين کسی را كه بايد ملاقات نمايد دومرانش است زيرا هيچ كس در جهان به اندازه او از اوضاع مطلع نيست.

 دومرانش همچنين به پيش بینی زمان و مكان حمله اتحاد شوروی به افغانستان پرداخت و اولين کسی بود كه اين مسئله را پيش بینی نمود. او همچنين استراتژی مقابله با ارتش شوروی را به آمريكا و شخص ريگان ديكته نمود و از او قول گرفت كه به گونه ای عمل نمايد كه اسمی از او در ميان نباشد و اين مسئله تا زمانی كه خودش در خاطراتش به اين مسئله اعتراف نمود عيان نشد. دومرانش به تشريح اقدامات فرانسه برای كودتا در آفريقای مركزی و نقش فعال اين كشور با ذكر جزئيات آن ميپردازد. او همچنين در خاطراتش از ملاقات با شاه و آگاه نمودن وی از اينكه كارتر قصد دارد وی را ساقط نمايد، سخن ميگويد.

 او جزو معدود روسای اطلاعاتی و شايد تنها فرد از ميان آنان باشد كه از بيماری سرطان شاه در زمانی كه يك راز بود مطلع شده بود. او همچنين وقوع انقلاب ايران را به خوبی پيش بینی نموده بود. دومرانش در سال 1995 درگذشت اما او تنها کسی بود كه پيش بینی نمود غرب در خاورميانه (و بخصوص كشورهای ايران و عراق و لیبی) پس از جنگ سرد كه او آن را جنگ سوم جهانی ميدانست، به جنگ چهارم جهانی كه همانا جنگ با تروريسم ميباشد مبتلا خواهد شد.

 

                                                                                    نوشته شده در تاریخ : 30/05/88

                                                                                                               نظر بدهید

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.