نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  
 

 
 

 

 

 ژرژ آقابکف

 متولد سال 1896 ، مرگ سال 1937

 ژرژ آقابکف در سال 1896 در یک خانواده ارمنی در ترکستان متولد شد و بدلیل تولد در آن منطقه از کودکی به زبانهای ترکی و فارسی تسلط کامل یافت. او یک عضو ارمنی ارتش سرخ و عضو چکا و GPU و OGPU که سازمانهای اطلاعاتی و پلیس مخفی شوروی سابق بودند، محسوب میشد. او همچنین برای مدتی رئیس بخش خاورمیانه و شرق OGPU بود. در پایان سال 1920 او به چکا پیوست و در ترور سرخ در ایکاتنبورگ و سرکوب شورش مردم قیام دهقانان تیومن شرکت نمود. از آنجائیکه او فارسی و ترکی را به خوبی می دانست او را برای خدمت در بخش شرق شناسی چکا به چکا مسکو فرا خواندند.

 در سال 1922 او را برای کار در کنار یاکوف پیترز که فرماندار ازبکستان بود به تاشکند اعزام نمودند. او ماموریت یافت تا با شناسائی محل دقیق استقرار انور پاشا نیروهای روس را برای سرکوبی وی به آنجا هدایت نماید. او با لباس محلی برای مدت چند روز در مناطقی که امکان حضور انور پاشا را میداد تردد نمود و از مردم محلی کسب خبر نمود. پس از شناسائی محل انور پاشا آقابکف تیپ سواره نظام ژنرال مالکوموف را به آنجا رهنمون ساخت و در نتیجه جنگ بین طرفین در آبی دریا نزدیک دوشنبه انور پاشا کشته شد.

 او همچنین مامور سرویس مخفی شوروی در ایران و افغانستان و ترکیه بود. آقابکف به ریاست بخش شرق شناسی OGPU رسید و به عنوان مسئول بخش پناهنگان غیر قانونی شوروی در ترکیه منصوب شد. در سال پس از فرار بوریس باژانوف، وی نیز که با یک دختر انگلیسی (که احتمالا از عوامل سرویس مخفی انگلستان بود) در استانبول آشنا شده بود به فرانسه گریخت. او در سال 1931 اقدام به انتشار کتابی نمود و در آن عملیات و اقدامات خود در کشورهای شوروی سابق،ایران و افغانستان را تشریح نمود و اسامی کسانی را که در این کشورها به جاسوسی برای شوروی می پرداختند افشا نمود.

 نتیجه این افشاگری ها در ایران بسیار عظیم و گسترده بود. در ایران تعداد 435 نفر دستگیر شدند و شخص تیمور تاش وزیر مقتدر دربار توسط رضا شاه مورد غضب واقع شد و سرانجام کشته شد. همچنین 4 نفر اعدام شدند که عبارت بودند از محمد علی میرزا خاقانی رئیس رمز نخست وزیری ایران که با نام رمز جاسوس شماره 33 شناخته میشد . همچنین 3 تن از اعزای حزب زحمتکشان ارمنی به نامهای ملیکیان، مرسسیان و گاسپار ملیکیان اعدام شدند. در سال 1937 او توسط عوامل سرویس مخفی شوروی در پیرینه فرانسه کشته شد. هرچند این احتمال وجود دارد که او توسط پان ترکیست های ترکیه و به انتقام قتل انور پاشا کشته شده باشد. البته این صرفا نظریه نویسنده یعنی هیچکس میباشد.

 

از آنجائی که عکس ژرژ آقابکف اصلأ و در هیچ سایتی بجز یک سایت دیده نشد برای آشنائی شما خواننده عزیز با کوه های پیرنه در مرز فرانسه و اسپانیا تصمیم گرفته شد دو عکس از این منطقه در این مطلب گنجانده شود. اولین عکس یک عکس ماهواره ای از  کوه های  پیرنه  گرفته  شده  توسط  ناسا  و  عکس  دوم  پارک  ملی سنت موریسیو در پیرنه می باشد

 

 

 

                                                                                    نوشته شده در تاریخ : 23/06/88

                                                                                                               نظر بدهید

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.