نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  

 
 

ماکسیمیلیان ویگان

 

با سقوط فرانسه او وزیر دفاع حکومت ویشی فرانسه شد

 

 ماکسیمیلیان ویگان

 متولد 21 ژانویه 1867 ، مرگ 28 ژانویه 1965

 ویگان در بروکسل بلژیک متولد شد . او در مدرسه یهودیان مارسی تحصیل نمود و در جوانی به مدرسه نظام سنت سیر پاریس رفت . او در این مدرسه درخواست نمود که فامیلی او را که وی را یهودی معرفی می کرد پاک کنند . ویگان ضدیت خود با یهودیان را با صراحت بیان می کرد و در جریان محاکمه دریفوس که یک افسر یهودی فرانسوی متهم به جاسوسی برای آلمان بود ، او ضدیت خود با دریفوس را علنا اعلام نمود .

 ویگان در جریان جنگ جهانی اول به عنوان رئیس ستاد فرماندهی مارشال معروف فرانسه و فرمانده کل قوای متفقین به نام مارشال فردیناند فوش برگزیده شد . در سال 1916 به درجه سرتیپی رسید و در سال 1918 به سرلشگری نائل گردید . او کسی بود که شرایط متارکه جنگ در جنگل کمپین را برای هیئت آلمانی قرائت نمود . در سال 1920 در راس یک هیئت نظامی برای کمک به لهستان در برابر تجاوز شوروی به این کشور رفت و در این نبرد نقش محوری داشت .

 در سال 1931 به فرماندهی ستاد ارتش فرانسه رسید و در جریان جنگ دوم جهانی و حمله ارتش آلمان به فرانسه در حالی که ویگان جایگزین گاملن شده بود مارشال گاملن به او توصیه نمود که برای مقابله با حمله آلمان دستور دهد ارتش فرانسه از دو جناح شمالی و جنوبی شکاف ایجاد شده در جبهه فرانسه به سمت یکدیگر حرکت کنند و شکاف را پر نمایند اما ویگان در پاسخ گفت من در سینه خود تجارب مارشال فوش را در اختیار دارم . این حرف ویگان برای فرانسه بسیار گران تمام شد .

 با سقوط فرانسه او وزیر دفاع حکومت ویشی فرانسه شد اما با حمله متفقین به شمال آفریقا ، او توسط آلمانها دستگیر شد و به آلمان فرستاده شد . با پایان جنگ او توسط آمریکائی ها آزاد شد و به فرانسه تحویل گردید . در فرانسه او محاکمه ولی آزاد شد . ویگان در سال 1965 و در سن 98 سالگی درگذشت .

 

                                                                          نوشته شده در تاریخ : 11/01/88

                                                                                                     نظر بدهید

 

 
 

شخصیت های جنگ  
وقایع جنگ  

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.