نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  

 
 

هنری فلیپ بنونی عمر ژزف پتن

 

مارشال پتن طرفدار سازش با نازیها بود . او در زمان ریاست جمهوری  ویشی  فرانسه با هیتلر ملاقات می نماید .

 

هنری فلیپ بنونی عمر ژزف پتن

 متولد 24 آوریل 1865 ، مرگ 23 جولای 1951

 پتن در کاچی آلاتور در شمال فرانسه متولد شد . او در سال 1887 به مدرسه نظامی سنت سیر فرانسه رفت و سال 1890 به درجه سرگردی رسید . در سال 1900 با درجه سرهنگی فرماندهی هنگ 33 سواره نظام آراس را بعهده گرفت در این زمان شارل دوگل به عنوان یک افسر جوان زیر نظر او خدمت می کرد . در سال 1914 فرماندهی یک تیپ را در  حالی که هنوز سرهنگ بود به دست گرفت.

 با آغاز جنگ او به مقام ژنرالی رسید و در نبرد اول مارن فرماندهی لشگر ششم را به عهده گرفت . در جریان نبرد وردن با فرماندهی عالی و درخشان خویش این نبرد حیاتی با پیروزی فرانسه به اتمام رسید این مسئله موجب شد او به لقب فاتح وردن مفتخر گردد . در سال 1918 به مقام مارشالی ارتش فرانسه رسید . با شکست آلمان و پایان جنگ او از طرفداران ایجاد خط دفاعی ماژینو بود با آغاز جنگ دوم پتن از طرفداران اتحاد با آلمان بود .

 با شکست فرانسه در جنگ در ماه ژوئن بهار ، سال 1940 ، او ریاست دولت دست نشانده نازیها در فرانسه موسوم به حکومت ویشی فرانسه را در دست گرفت و به مقابله با جنبش مقاومت فرانسه آزاد پرداخت . پس از حمله متفقین به نرماندی و سقوط پاریس و نیز حاکمیت دوباره فرانسویان بر کشور پتن و تعدادی از همکاران او از جمله لاوال به جرم خیانت متهم و محاکمه شدند . پس از پایان محاکمات و با یک درجه تخفیف به حبس ابد محکوم شد پتن در سال 1951 در جزیره یو واقع در غرب فرانسه در سن 95 سالگی درگذشت .

 

                                                                          نوشته شده در تاریخ : 09/01/88

                                                                                                     نظر بدهید

 

 
 

شخصیت های جنگ  
وقایع جنگ  

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.