نظرات و پیشنهادات درباره ما معرفی کتاب تاریخچه جاسوسی لغات سرخپوستی تاریخ سرخپوستان جنگ جهانی دوم جنگ جهانی اول صفحه اصلی  

 
 

مارشال دوگل

 

مارشال دوگل در 26 آگوست و يك روز پس از تسليم آلمان ها در پاريس به اين شهر وارد شد

 

 مارشال دوگل

 متولد 22 نوامبر 1890 ، مرگ 9 نوامبر 1970

 مارشال دوگل در شهر لیل فرانسه متولد شد . پدرش هانری دوگل یک پروفسور در رشته فلسفه و مادرش از یک خانواده توانگر و کارخانه دار در لیل بود او در جوانی به مدرسه نظامی سن سیر رفت و از آن فارغ التحصیل گردید .

 در سال 1912 به لشگر 33 سواره نظام در آراس منتقل شد و در جنگ جهانی اول شرکت نمود در نبرد مشهور وردن مجروح و سپس توسط آلمان ها اسیر گردید . او پس از پایان جنگ کتابی با نام دشمن و دشمن واقعی نوشت و در آن ارتش آلمان و نقاط ضعف و قوت آن را مورد تجزیه و تحلیل قرارداد . در جریان حمله ارتش سرخ شوروی به لهستان به همراه ماکسیم ویگان به لهستان اعزام شد و در جریان این جنگ از خود رشادت نشان داد .

 او به شدت طرفدار نظریه استفاده گسترده از تانک در جنگ بود . نظری که بعد ها توسط ژنرالهای ارتش آلمان و به خصوص ژنرال هاینز گودریان مورد استفاده قرار گرفت و با استفاده از این تئوری ، تاکتیک عملیات برق آسا را ایجاد نمودند .

 او پس از شکست فرانسه از آلمان در یک عملیات سری از فرانسه خارج شد و به لندن پناهنده شد و دولت فرانسه آزاد را در مقابل دولت سازشکار ویشی فرانسه به رهبری مارشال پتن بنیان گذاشت . این دولت در تبعید با ایجاد شبکه های جاسوسی و خرابکاری به مقابله با قوای اشغالگر آلمان پرداخت و با عملیات پارتیزانی نقش مهمی در آزادی فرانسه داشت . پس از عملیات دی دی و آزادی پاریس او ریاست دولت انتقالی را به عهده گرفت .

 پس از پایان جنگ و آغاز مشکلات فرانسه در الجزایر او برای حل مشکل الجزایر در انتخابات شرکت نمود و به عنوان رئیس جمهور برگزیده شد . او تصمیم داشت با انجام یک انتخابات در الجزایر در صورت عدم رای مثبت مردم الجزایر از این کشور خارج شود . این مسئله منجر به ترور او توسط ارتش سری که یک سازمان دست راستی فرانسه و طرفدار استمرار حضور فرانسه در الجزایر بود ، گردید اما این ترور ناکام بود و به دوگل آسیبی نرسید . سرانجام با یک انتخابات آزاد در الجزایر و عدم رای مردم به استمرار حضور فرانسه در این کشور او دستور خروج از الجزایر را صادر نمود .

 دو گل به شدت از پیروی فرانسه از سیاست های سلطه طلبانه آمریکا و انگلستان احتراز میکرد و این مسئله منجر به خروج فرانسه از بازوی نظامی ناتو در زمان ریاست جمهوری او گردید . او بسیار تلاش نمود تا یک سیاست مستقل برای فرانسه تعریف نماید . او اعتقاد داشت انگلستان در اروپا اسب تروای آمریکا محسوب می شود و به همین دلیل با عضویت انگلستان در اتحادیه اروپا به شدت مخالفت نمود . سرانجام در پی شورش های دانشجوئی در ماه می 1968 او از قدرت کناره گرفت و در سال 1970 و در حالیکه چند روز بیشتر به سالروز تولدش باقی نمانده بود در گذشت . بعضی او را بزرگترین سیاستمدار فرانسه پس از ناپلئون می دانند .

 

                                                                         نوشته شده در تاریخ : 04/01/88

                                                                                                    نظر بدهید

 

 
 

شخصیت های جنگ  
وقایع جنگ  

 

 

 

 

 

 

 

 

info@Special-History.com

استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است و تمام حقوق این وب سایت متعلق به مؤلف می باشد.